LOKALNE VOLITVE: Trst z leve na desno, Rim dobil županjo

Svet

Populistično italijansko gibanje Pet zvezd je zmagovalec drugega kroga lokalnih volitev v Italiji, ki so potekale v več kot 100 mestih. Najpomembnejše so bile volitve v Rimu, kjer je slavila kandidatka gibanja Pet zvezd Virginia Raggi, ki je prejela 67,2 odstotka glasov podpore. Trst je ponovno dobil desnosredinskega župana Roberta Dipiazzo.

Roberta Dipiazza

Protikandidat Raggijeve iz vrst vladajoče Demokratske stranke premierja Mattea Renzija, Roberto Giachetti je v drugem krogu dobil zgolj 32,8 odstotka glasov rimskih volivcev.

Raggijeva, ki je tako postala prva županja v zgodovini večnega mesta, je v prvem odzivu na zmago dejala, da gre za "zgodovinski trenutek" za Rim. Raggijeva bo hkrati najmlajša vodja italijanskega glavnega mesta v več kot 100 letih.

37-letna županja Rima Virginia Raggi

"Z nami se začenja novo obdobje," je dejala 37-letna odvetnica, ki je tudi napovedala, da bo mestu, ki so ga v zadnjem času pretresale korupcijske afere, povrnila "zakonitost in transparentnost".

Županjo iz vrst gibanja Petih zvezd je presenetljivo dobil tudi Torino, kjer bo poslej županovala 30-letna Chiara Appendino. Poleg Rima je to drugi večji udarec za kandidate vladajoče Demokratske stranke, ki je slavila v Milanu in Bologni. V Neaplju je bil ponovno izvoljen dosedanji neodvisni župan Luigi de Magistris, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Cosolinija zamenjal Dipiazza

V Trstu je italijanska vlada prav tako doživela boleč poraz, saj levosredinskemu županu Robertu Cosoliniju ni uspela ponovna izvolitev in je pristal na drugem mestu. Prejel je 46,8 odstotka glasov. Slavil je kandidat desne sredine Dipiazza, ki je prejel 52,6 odstotka glasov. Dipiazza je bil tržaški župan med letoma 2001 in 2011, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Tokratne lokalne volitve so bile pomemben preizkus za Renzijevo vlado, čeprav je predsednik italijanske vlade vedno znova poudarjal, da gre za lokalne volitve, kjer so pomembne lokalne teme. Italijanska vlada se sooča s šibkim gospodarstvom ter bančno in begunsko krizo.

Negativni rezultat lokalnih volitev že velja za največji udarec Renzijevi politični karieri. Prav tako so lokalne volitve potekale tik pred pomembnim oktobrskim referendumom o ustavnih reformah. Renzi je že napovedal, da bo odstopil, če referendum ne uspe.

Volilna udeležba je bila po poročanju nemške tiskovne agencije dpa v drugem krogu 50,5 odstotka, kar je bistveno manj kot v prvem krogu v začetku meseca.

Deli novico: