ISTRSKI GRADOVI NA ENEM MESTU: Digitalni pripomoček za izlet

Istra

Dario Bartole se že leta ukvarja s popisovanjem gradov in drugih obrambnih objektov v Istri, zdaj pa je v posebnem digitalnem katalogu zbral več kot 80 objektov, opremljenih z njihovim opisom, fotografijami in potjo do njih. Sledi so namenjene vsem ljubiteljem kulturne dediščine, na njihovo raziskovanje pa se lahko podamo z avtom, kolesom ali peš.

Zamisel o opisu gradov in vsega, povezanega z obrambnimi projekti, se je Bartoletu porodila leta 2008. "Takrat sem v sklopu kolesarske skupine SLO ISTRA MTB dal pobudo, da poleg kolesarskih tur ponudimo tudi nekaj zgodovinskih vidikov naših krajev," se spominja Portorožan, ki je pred približno štirimi leti projekt prenesel še na Facebook, da bi njegova prizadevanja lažje cenila tudi širša publika.

Glede na to da dobro leto "pro bono" dela tudi za Google maps, je bilo le vprašanje časa, kdaj bo to platformo izkoristil tudi za predstavitev projekta Po poteh istrskih gradov. Pred kratkim je naletel na podobna projekta na Hrvaškem in v Sloveniji, zato si je zadal cilj, da svoja raziskovanja nadgradi z digitalnim katalogom. Tako je nastala sledeča spletna stran:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1aRyom1JMg5XOEn3M8XrFk13KVnc&ll=45.42950958787186%2C13.966090637402317&z=11.

Tu je zbranih trenutno več kot 80 objektov na območju Italije, Slovenije in Hrvaške s poudarkom na Istri.

"Prednost take predstavitve je preglednost ponujenih lokacij z osnovnimi informacijami ter opremljenimi s slikovnim gradivom, da pri koristniku informacij spodbudi zanimanje," poudarja Bartole. Poleg tega Google maps ponuja še izračun idealne poti. Sledila je tudi nadgradnja projekta z GPS podatki o dolžini poti, višinski razliki po poti in potrebnem času za pot.

Omenjene GPS sledi so namenjene vsem ljubiteljem naše kulturne dediščine s področja obrambnih objektov. "Seveda se na raziskovanje oz. izlet do npr. Sv. Kvirika lahko podamo z avtomobili, s kolesi ali nekateri celo peš," dodaja Bartole.

Predstavitve posameznih objektov niso zamišljene kot strokovne, saj Bartoletu strokovno znanje tega ne dopušča, si je pa pri pripravi gradiva pomagal s številnimi strokovnimi informacijami s spleta: "Moja želja je, da predstavim zgodovinske vidike, seveda podprte z argumenti, predstavljene s primernim slikovnim materialom, da pri bralcih mojih vrstic spodbudim zanimanje tudi po obisku takih lokacij."

Zanimiv je tudi Bartoletov terenski pristop k raziskovanju lokacij. Kot rekreativni kolesar je namreč projekt zastavil tako, da se iz Portoroža z gorskim kolesom odpelje do dotične lokacije, si jo ogleda in nato vrne domov. "To pomeni, da sem časovno in fizično omejen. Če sem se lotil Pazina ali še južneje Svetega Lovreča, je to pomenilo do 140 prekolesarjenih kilometrov, seveda z gorskim kolesom. Časovno ti tak 'izlet' vzame tudi do sedem ur."

Deli novico:

DARIO |  31 .07. 2017 ob  11: 35
PO POTEH ISTRSKIH GRADOV GPX 1. - https://drive.google.com/open?id=18VANdHQsQ-cL-6dQ1pRG6gcKXYI
Bojan |  31 .07. 2017 ob  08: 38
Super ideja, pratim stranicu. Delam kao MTB vodič i ideja je super.
pozdrav iz Poreča
Šerif |  31 .07. 2017 ob  07: 33
Zelo pohvalno za predstavitev Istre iz neke druge perspektive , namreč meni je istra lepša in bolj pristna v notranjosti kot ob morju ki je uničena in skomercializirana za tujce in turiste . Edino kar me moti je to da že ob prvem pogledu opaziš napako in takoj ob tem pomisliš na strokovnost in točnost vsega skupaj . Namreč v dolini reke Mirne ni grad Petrapelosa kot piše v vodniku ampak Pietrapelosa ki nosi ime po družini ki je upavljala v tem delu doline . Drugače pa pohvalno .
Zahvala |  31 .07. 2017 ob  00: 35
Najlepša hvala za to. Za nekaj kar bi moral kdo drug naredit ampak ni bil sposoben oz. ni bilo zanimanja.
Iz srca hvala :)
Bravo |  30 .07. 2017 ob  23: 53
Pohvala in čestitke za trud in čas.