Evroskeptiki s težavo oblikujejo politične skupine

Svet

V Evropskem parlamentu po volilnem uspehu evroskeptikov še ni jasna slika političnih skupin v novem mandatu. Skrajno desnim strankam okrog Nacionalne fronte še kar manjkata članici iz dveh držav, pri oblikovanju skupine naj bi slabo kazalo tudi britanskemu Ukipu. Dogovarja se z italijanskim gibanjem Pet zvezd, ki so mu zeleni odrekli gostoljubje.

Vodja gibanja Beppe Grillo je za članstvo v politični skupini zelenih zaprosil v sredo, a so ti še isti dan njegovo prošnjo zavrnili. Odločitev, da 17 poslancev italijanskega gibanja ne sprejmejo v svoje vrste, so utemeljili z besedami, da je Grillo v zadnji fazi pogajanj z evroskeptično skupino Britanca Nigela Faragea, Evropo svobode in demokracije (EFD).

"Prav zaradi tega dvomimo, da je vaša ponudba dialoga z nami, resnična prošnja za razpravo," so zapisali v skupini. Poudarili so še, da prioritete in političen program zelenih nimajo nikakršne povezave z Farageovim evroskepticizmom, poroča spletni bilten EUobserver.

Prvi mož britanskega Ukipa se namreč močno trudi, da bi ohranil svojo skupino tudi v novem mandatu in se je v tem okviru minuli teden dvakrat sešel tudi z Grillom. Politično skupino mora sestavljati najmanj 25 poslancev iz najmanj sedmih držav članic. EFD trenutno šteje 38 poslancev, a se ji obeta izstop nekaterih dosedanjih podpornikov, vključno z italijansko Severno ligo, Finci in Dansko ljudsko stranko.

Severna liga se skupaj s francosko Nacionalno fronto Marine Le Pen, nizozemsko Stranko za svobodo Geerta Wildersa, avstrijskimi svobodnjaki (FPÖ) in belgijskim Vlaams Belang prav tako trudi oblikovati skupino, a ji še kar manjkajo poslanci iz dveh držav članic.

Nordijski stranki se ozirata h konservativcem

Obe nordijski stranki, ki sta bili doslej v vrstah EFD, se medtem ozirata k Evropskim konservativcem in reformistom (ECR), pri katerih prevladujejo britanski konservativci. Skupina trenutno šteje 46 poslancev, a bi jo morebitni vstopi drugih strank lahko okrepili na četrto najmočnejšo skupino v novem mandatu. S tem bi prehitela zelene, ki imajo trenutno 52 poslancev.

Predvsem evroskeptične stranke v prizadevanjih za oblikovanje lastnih skupin žene tudi finančni motiv, saj so kot samostojna politična skupina upravičeni do precej zajetnejših zneskov podpore kot sicer. Kot piše spletni bilten EurActiv, bi stranke, kot je Nacionalna fronta, šele z oblikovanjem samostojnih skupin resnično unovčile velik volilni uspeh.

Desna skupina bi lahko prišla do 50 milijonov evrov

Po izračunih biltena bi bila skrajno desna politična skupina pod vodstvom Nacionalne fronte - če bo dejansko oblikovana - v petih letih upravičena do približno 50 milijonov evrov.

Glede na danes objavljene nove začasne rezultate volitev bo medtem v največji skupini, Evropski ljudski stranki, sedelo 221 poslancev, v drugi največji skupini, S&D, 190, v vrstah liberalcev (Alde) 59, v združeni levici pa 45. Samostojnih poslancev, ki ne pripadajo nobeni politični skupini, je 41, novoizvoljenih evropskih poslancev, ki se še niso opredelili, pa 59.

Deli novico: