DIPIAZZA NA ČELU TRSTA: Zamejci niso zadovoljni z rezultati volitev

Trst

Tržaški Slovenci niso zadovoljni z rezultati nedeljskega drugega kroga županskih volitev v Trstu, kjer je zmagal desnosredinski kandidat, bivši župan Roberto Dipiazza. Predsednika krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji sta enotnega mnenja, da gre za negativen rezultat.

Kot je dejal predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič, njegova ocena rezultatov volitev ni pozitivna. Sam je računal, da bo lahko sedanji župan nadaljeval pot "osvoboditve mesta" in predvsem odpiranja mesta proti Sloveniji in v odnosu do slovenske skupnosti. Na vprašanje, kakšne izkušnje iz preteklosti imajo tržaški Slovenci z zmagovalcem tokratnih županskih volitev, je Pavšič dejal, da so takrat živeli na način "ločeni v stanovanju".

V Trstu je v nedeljo v drugem krogu županskih volitev s 52,6 odstotka glasov slavil Dipiazza, ki je bil tržaški župan med letoma 2001 in 2011. Dosedanji levosredinski župan Robert Cosolini je prejel 46,8 odstotka glasov.

"Naša narodna skupnost ni bila predmet ocen in interesov takratne občinske uprave oziroma so iskali številne možnosti, da nas ne bi priznavali kot skupnost, kot jezikovno, kulturno skupnost, za razliko od sedanje uprave, s katero smo v zadnjih letih ustvarili kar nekaj vidnejših sodelovanj. Primer je Slofest, veliki festival slovenske kulture, ki se je v sodelovanju z občinsko uprava odvijal v središču mesta. S tem je župan priznal našo prisotnost v Trstu," je še dejal predsednik SKGZ. Izrazil je pričakovanje, da bo tudi desnosredinska uprava sedaj ocenila, da "slovenska narodna skupnost predstavlja dodana vrednost in ne kakšne nadloge".

Zmaga Dipiazze ne bo pozitivno vplivala na manjšino

Predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Walter Bandelj je prav tako ocenil, da so rezultati lokalnih volitev v Trstu za slovensko manjšino zagotovo negativni in da zmaga Dipiazze ne bo pozitivno vplivala na manjšino. Kot primer je navedel Gorico, kjer je desna sredina že na oblasti in kjer vsi predlogi opozicije, tudi predstavnikov slovenske manjšine, ne uspejo.

"To nam daje jasno sliko, kam gremo," je še dejal Bandelj, ki od matične domovine pričakuje, da bo še pogosteje prisotna v zamejskem prostoru in jasno predstavljala svoja stališča, ne glede, ali gre za gospodarstvo, kulturo ali kaj drugega. Matična država je še bolj potrebna, če se stvari poslabšajo, je še dejal.

Alarm za zdajšnjo vladajočo Demokratsko stranko

Na vprašanje, kaj rezultat tokrat italijanskih lokalnih volitev pomeni za oktobrski referendum o ustavnih spremembah, je Pavšič menil, da so lokalne volitve alarm za zdajšnjo vladajočo Demokratsko stranko pod vodstvom premierja Mattea Renzija. Na tokratnih volitvah so ljudje nagradili predvsem gibanje Pet zvezd, s čimer so kritiko na račun Renzijeve vlade prenesli tudi na lokalne volitve, je še ocenil Pavšič.

Po oceni predsednika SSO bodo rezultati lokalnih volitev najverjetneje negativno vplivali na oktobrski referendum. Za samo slovensko narodno skupnost bi lahko trenutno ustavne spremembe pomenile tudi negativen razvoj, predvsem v luči zniževanja števila senatorjev, je še opozoril Bandelj.

Hkrati se je zavzel, da bi slovenska manjšina v Italiji dobila zagotovljenega predstavnika v italijanski poslanski zbornici. "Dobro vemo, kaj pomeni imeti in kaj pomeni ne imeti poslanca," je še dejal Bandelj in kot primer omenil tudi predstavnika italijanske in madžarske manjšine v Sloveniji.

Deli novico:

Narava |  21 .06. 2016 ob  18: 46
Mislim, da ima Izolan v precejšnji meri prav. Res je, da so med Tržačani oz. Italijani tudi šovinisti,toda enako je med Slovenci. Vendar se mi zdi nekulturno označiti zmago DIpiazze za župana Trsta a priori kot negativno, kar počenjajo predstavniki zamejskih Slovencev. Enako kot je bilo pristransko in polno stereotipnih predsodkov včerajšnje poročanje o izidu lokalnih volitev v Trstu dopisnice TV Slovenija. Nezaslišano ideološko naravnano, tako se ne poroča pa pika, vsaj ne za nacionalko. Takšno poročanje je bilo navada v času socializma (ali kar je že bilo tisto, ko je bil novinar označen kot družbeno-politični delavec, se pravi v službi partije in režima - nezaslišano za novinarsko avtonomijo in medijsko svobodo! ), ko se je o vsem, kar je sprejela italijanska vlada glede slovenske manjšine (in tudi sicer) poročalo sumničavo. Kot da je vse neposreden napad na zamejsko slovenstvo. Ma se bomo kdaj otresli takšnega načina gledanja in poročanja!
Babalu |  21 .06. 2016 ob  18: 34
@izolan
Se vidi da si samo "živel" v Trstu ampak nisi videl realnosti. Vsaka skupnost ima pravico biti priznana in v TS ter okolici samo hočejo zbližati dva naroda. Je to tako rasistično? Tudi jaz živim v okolici Trsta in vedno podpiram prireditve, ki skušajo zbližati ljudi, ne pa " če živiš v Italiji govori italijansko" - to je rasizem. Tu se sploh ne gre za to, da kdo ne bi bil spoštljiv, ampak če imamo na slovenski obali dvojezičnost zaradi it zamejcev, zakaj se ne bi v Trstu in podobnih mestih uredilo isto?!
Izolan |  21 .06. 2016 ob  15: 04
Zamejci v trstu so sami sebi problem,ker so ravno oni največji rasisti. V trstu sem preživel leta in vedno so bili tržačani spostljivi do mene in ostalih državljanov slovenije. Dejstvo je, da zamejci delajo zgage, kao niso enakopravni. Če živiš v italiji govori italijansko, enako vel ja za zamejci v sloveniji. Čeprav so se kolegi italijani vedno trudili z mano pogovarjat v slovenščini, ker so si želeli naučiti slovenščine. Tako da zamejci so navadni provokatorji...