Danes je svetovni dan meroslovja

Svet

Danes obeležujemo svetovni dan meroslovja. 20. maja leta 1875 je bila namreč podpisana Metrska konvencija, ki je vzpostavila mednarodni urad za uteži in mere v Parizu, hkrati pa so bili vzpostavljeni pogoji za poenotenje merskih enot in mednarodno primerljivost merjenj. Dan letos poteka pod geslom Meritve in globalni energetski izzivi.

V Uradu RS za meroslovje, ki pri nas pokriva področje merjenj ter skrbi za točnost uporabe merskih enot in naprav, ob tej priložnosti pripravljajo niz predavanj, ki se bodo med drugim dotaknila preverjanja reaktorskega varovalnega sistema v Nuklearni elektrarni Krško in meritev v pametnih omrežjih.

V Sloveniji se po ocenah letno izvede več sto milijonov merjenj na različnih področjih, ki tako ali drugače vplivajo na kakovost življenja prebivalcev.

"V razvitih državah, ki vlagajo svoja znanja in kapital v gospodarstvo z namenom prodora na tuje gospodarsko hitro razvijajoče se trge, predstavljajo merjenja v najširšem pomenu besede zelo pomembno vlogo, saj zagotavljajo kakovost izdelkov in storitev v skladu z mednarodnimi standardi," je zapisano na spletni strani državnega urada.

Slovenija je sicer imela meroslovni sistem urejen že 100 let pred podpisom Metrske konvencije, in sicer po zaslugi avstro-ogrske cesarice Marije Terezije. Poleg mer in merskih enot je bilo poskrbljeno tudi za primeren nadzor in označevanje plemenitih kovin.

"Marija Terezija je v času svojega vladanja v Avstro-Ogrski monarhiji vpeljala za tiste čase vzoren red na področju meroslovja. Zahvaljujoč temu je imela Slovenija na svojem ozemlju že v 18. stoletju urejen meroslovni sistem. V svojem patentu o cimentiranju iz leta 1777 je cesarica natančno odredila, kakšna merila se lahko uporabljajo ter kako in kje se overjajo," je zapisano na spletni strani urada.

Deli novico: