Vladno varčevanje poleg novega ZUJF-a (Zakona za uravnoteženje javnih financ) predvideva tudi poseben zakon, ki bo znižal dotacije občinam. Najbolj bodo prizadete mestne občine. Temu pa nasprotujejo vsi župani, ki v en glas pravijo, da z novim odmerkom sredstev ne bodo mogli pokriti niti obveznosti, ki jih po drugi strani zahtevajo določeni zakoni in uredbe, na investicije pa bi ob sprejetju omenjenega zakona lahko popolnoma pozabili.
"V primeru sprejetja novega zakona bo ta občinam v Sloveniji odvzel 300 milijonov evrov, od tega pa med tretjino in polovico odpade na 11 mestnih občin," je pojasnila Vilma Milunovič, vodja Oddelka za finance na Občini Koper.
To pomeni, da občine ne bodo mogle izpolnjevati svojih zakonskih obveznosti, so poudarili župani, ki vidijo možnost varčevanja pri drugih postavkah. "Ne vem, zakaj država vztraja pri upravnih enotah kot svojih organih, lahko bi jih prepustila v upravljanje občinam, pa bi tako privarčevali. Investicij res ne smemo kršiti," je dejal Franc Kangler, mariborski župan. Podobnega mnenja je bil tudi Matej Arčon, župan Nove Gorice, ki se boji, da zaradi omejitve sredstev ne bodo uspeli izpeljati niti projektov, ki bi jih v večji meri financirala Evropa.
"V Novi Gorici imamo v prihodnjih treh letih predvidenih za več kot 100 milijonov evrov investicij, večino denarja pa bomo pridobili iz evropskih skladov. Vendar je za uspešno črpanje teh sredstev potrebno plačati nek manjši znesek iz lastnih sredstev. Če tega denarja ne bo, bodo projekti propadli. Druga možnost je zadolževanje, a vemo, kakšno je stališče države glede tega," še dodaja Arčon.
Še bolj neposreden je bil ptujski župan Štefan Čelan, ki trdi, da vlada kaznuje občine, še posebno mestne, zaradi slabega stanja v državi. Po drugi strani pa vidi, da bi lahko ob zglednem sodelovanju ravno "ljudje s terena" pomagali pri iskanju rešitev. "Predsednik vlade bi v danih razmerah moral zbrati župane mestnih občin, 100 najboljših gospodarstvenikov in za dve leti v svet, iskati nove investitorje. Ta čas pa bi moral operativni del vlade ustvariti pogoje za rast, predvsem z debirokratizacijo."
Župani, ki so sicer vseh političnih barv, pravijo, da bodo posredovali v svojih političnih centralah in strankah, pritisnili pa bodo tudi na poslance. Danes se je koprski župan Boris Popovič kot predsednik združenja županov mestnih občin odpravil na pogovor s finančnim ministrom, kateremu bo pojasnil razloge, zakaj zakon, ki posega v financiranje občin, ne prinaša nič dobrega.