Žulji, znoj in druženje bodočih pomorcev

Pomorski in tehniški izobraževalni center Portorož ter Fakulteta za pomorstvo in promet sta v soboto organizirala že 14. mednarodno veslaško tekmovanje v kuterjih. Na tradicionalni regati se je pri čolnarni obeh omenjenih šol na progi, ki je pred skladišči soli merila 700m, pomerilo 15 ekip iz Črne Gore, Hrvaške, Srbije, in Slovenije.

Kuter je že skoraj pozabljena vrsta veslaškega čolna trgovskih in vojnih mornaric, ki se danes  uporablja le še za urjenje mornarskih spretnosti ter veslaška in jadralna tekmovanja. Kljub napredku v navtiki in uvajanju drugih plovil za take namene se ni povsem zapisal pozabi, k čemur prispevajo tudi taka tekmovanja pomorščakov. Je namreč nadvse  primeren za njihovo šolanje in usposabljanje.

Kot je povedal vodja tekmovanja Rok Sorta, prispeva skupinsko in zato tudi nujno usklajeno veslanje kuterja k vzgoji v duhu tradicionalnih pomorskih veščin, ki v tem primeru krepijo timsko delo.

V Portorožu sta v čolnarni naše srednje pomorske šole ter Fakultete za pomorstvo in promet privezana dva taka čolna in z njima so v vremensko muhasti soboti izpeljali tradicionalno regato, na kateri je z vesli odločno zamahovalo dobrih 150 veslačev, ki jih je po navijaško bučno z obale spremljalo kar precej radovednežev.

Podobne regate so občasno na Reki, v Kotorju, Bakru, Benetkah in celo v Beogradu, po tradiciji pa je naša najstarejša v tem delu Evrope in takoj za bakarsko. Jih pa glede na krizne čase vse težje organizirajo in tudi ekipe z muko zberejo denar za udeležbo. Letošnjo so podprli Občina Piran in sponzorji.

Namen regate je utrjevanje stare tradicije veslanja in mednarodno druženje pomorskih šol. Tako Marijan Tončič, direktor Pomorskega in tehniškega izobraževalnega centra Portorož, kot se imenuje nekdanja srednja pomorska šola, poudarja, da se ob tem dogodku spoznavajo in družijo bodoči pomorščaki iz različnih držav, ki se bodo morda čez nekaj let srečevali na ladjah ali v lukah sveta in jim tako poznanstvo iz šolskih let lahko samo koristi.

Ekipo, za katero je nadvse pomembno, kako se njeni člani med seboj razumejo, sestavljajo krmar, ki ima glavno besedo na čolnu, in 10 veslačev. Vsak veslač vesla s svojim veslom, ki ga drži z obema rokama. Tekmuje se v parih na izpadanje do finala in na približno 700 m dolgi progi z obratom okoli boje, ki je na pol poti.  

V moški konkurenci je zmagala ekipa Rowing Team Mornar Bar pred Fakulteto za pomorstvo in promet Portorož in Pomorsko fakulteto Rijeka. V ženski konkurenci so slavila dekleta Fakultete za pomorstvo in promet Portorož, druga je bila Srednja pomorska šola in tretja Pomorska fakulteta Rijeka. V spopadu ekip profesorjev je Pomorski in tehniški izobraževalni center Portorož premagal Fakulteto za pomorstvo in promet Portorož.

Nagrado za "fair play" je osvojila moška ekipa Pomorskega in izobraževalnega centra Portorož. Zaslužili so si jo, ker je na startu v polfinalni regati prvi veslač izgubil veslo, a se je ekipa kljub temu, da so imeli veslača manj, borila do konca.

Več zanimivih vsebin, povezanih z morjem: 

Predsednik društva Morigenos s prestižno mednarodno nagrado

Morje poplavilo Piran 

Surfarji jo obožujejo!

Deli novico: