Aktivist za pravice istospolno usmerjenih Mitja Blažič ocenjuje odločbo ustavnega sodišča, da je ureditev dedovanja zaradi različne obravnave zunajpartnerske raznospolne skupnosti in zunajpartnerske istospolne skupnosti neustavna, za zgodovinsko. Meni, da je skrajni čas za sistematično odpravo sistemske diskriminacije istospolno usmerjenih pri nas.
"Zgodovinska odločba ustavnega sodišča"
"Že ves čas opozarjamo, da je pri nas cela vrsta zakonov, ki je diskriminatornih v smislu socialnih pravic za istospolne pare," je poudaril Blažič. Tako se tokratne odločbe ustavnega sodišča veseli. Hkrati pa opozarja, da so minila že skoraj štiri leta, odkar je ustavno sodišče prav tako kot neustavno označilo določbo zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ki govori o dedovanju, a se ni še spremenilo nič.
"Ne vem, koliko takšnih odločb še potrebujemo, da nam bo enkrat postalo jasno, da je treba odpraviti sistemsko diskriminacijo istospolnih parov," je izpostavil. Slednje bi po njegovih besedah uspešno opravil družinski zakonik, ki pa je lani padel na referendumu. Zato meni, da "je sedaj čas, da naredimo ta korak, ki ga pred enim letom nismo bili sposobni narediti".
Blažič meni, da bi bilo diskriminacijo istospolno usmerjenih najbolje rešiti s krovnim zakonom, ki bi dal socialne pravice vsem, ne glede na spolno usmerjenost. Zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti je namreč spisan tako, da se ga ne da po praviti, saj taksativno našteva pravice, pri čemer jih tri četrtine izpušča, zato se zakona ne da ustrezno izpodbijati na ustavnem sodišču, je pojasnil.
Sicer pa ni seznanjen s tem, ali kdo iz istospolne skupnosti izpodbija še kakšen zakon, povezan z diskriminatorno obravnavo te skupine ljudi.
Več iz rubrike Družba: