Zgodba o piranski oficini

Piran

Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran je, z ne malo veselja, predstavil še en pomemben delček iz bogate piranske kulturne dediščine, ki so ga rešili pred izginotjem. Gre za staro omaro oficine nekdanje piranske lekarne Lion in za izjemno pridobitev muzeja. Je edinstven kos lekarniškega inventarja, ki se je po naključju ohranil. Z njo muzej nadaljuje svoje  poslanstvo, ki ni le predstavljanje tega kar ima v svojih zbirkah, ampak tudi skrb za pridobivanje in ohranjanje novih eksponatov. Tako so letos iz lastnih sredstev in s pomočjo prijateljev muzeja ter donatorjev že ohranili dragoceno piransko pomorsko votivno podobo iz 17. stoletja in v sodelovanju z Anbotom restavrirali tudi mizo s piranskim mestnim grbom in božjim očesom iz 19. stoletja.

Pomorski muzej Sergej Mašera Piran je, z ne malo veselja, predstavil še en pomemben delček iz bogate piranske kulturne dediščine, ki so ga rešili pred izginotjem. Gre za staro omaro oficine nekdanje piranske lekarne Lion in za izjemno pridobitev muzeja. Je edinstven kos lekarniškega inventarja, ki se je po naključju ohranil. Z njo muzej nadaljuje svoje poslanstvo, ki ni le predstavljanje tega, kar ima v svojih zbirkah, ampak tudi skrb za pridobivanje in ohranjanje novih eksponatov. Tako so letos iz lastnih sredstev in s pomočjo prijateljev muzeja ter donatorjev že ohranili dragoceno piransko pomorsko votivno podobo iz 17. stoletja in v sodelovanju z Anbotom restavrirali tudi mizo s piranskim mestnim grbom in božjim očesom iz 19. stoletja.

Novodobna zgodba o lekarniški omari pa se je začela leta 2006, ko je njena dotedanja lastnica Marija Prah Jenko iz Portoroža ob slučajnem srečanju z muzejsko svetovalko Pomorskega muzeja Duško Žitko prosila, da jo pride pogledat. Njen pokojni mož jo je dobil od slikarja Pavla Zamarja Zappe, a ni vedel, da je tako pomembna. Kakšnih dvajset let je bila nedotaknjena v garaži in po moževi smrti je spraševala, ali bi jo kdo želel imeti. Bila je težka, velika in nikogar ni zanimala.

Duška Žitko pa je takoj ocenila, da gre za izredno dragoceno in verjetno zadnjo ohranjeno piransko lekarniško omaro in takoj so stekli pogovori za njen odkup. Pri tem je bila nadvse pomembna donacija Obalnih lekarn Koper. Omara je bila v zelo slabem stanju, les je bil okužen z insekti, močno poškodovan in razpokan, furnir je na več mestih odstopal od podlage, na nekaterih mestih je odpadel, precej lesenih modeliranih ter steklenih in kovinskih delov omare je manjkalo, pa tudi predali, deli stebričev, prijemala, napisne ploščice, vratni tečaji, ključavnice in ključi.

Konserviranje in restavriranje so zaupali Marijanu Markežiču iz Pregare, ki se je strokovno izkazal že z restavriranjem koprskega lekarniškega pohištva. Replike prijemal, originalno iz beneškega stekla, pa je izdelala restavratorka in akademska slikarka Mira Ličen Krmpotić. Finančna sredstva za restavratorska dela je omogočil projekt Open Museum - Program čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Sprva so menili, da je omara iz lekarne Fonda, ki je bila na Trgu 1. maja. Kasneje pa so s pomočjo pomembne stare fotografije notranjosti te lekarne ugotovili, da ni od tam, ampak iz lekarne Lion, ki je bila na Župančičevi ulici.  Ob restavratorskem posegu so odkrili z grafitnim svinčnikom na spodnji del dna omare zapisano  signaturo in datacijo mizarskega mojstra, ki je omaro izdelal. To je bil Giovanni Troian iz Izole, naredil jo je 20. julija1905.

Izjemno dragocen in odlično restavriran eksponat piranske dediščine je sedaj že umeščen med ostale kulturnozgodovinske eksponate v »pianu nobile« piranskega pomorskega muzeja. Priča o bogati lekarniški dejavnosti v Piranu, od katere pa je marsikaj žal za vedno izgubljenega. Tako Duška Žitko pravi: "Žal se prizadevanja nekdanjih muzealcev in konservatorjev v petdesetih letih preteklega stoletja, zgodovinarja dr. Miroslava Pahorja in umetnostne zgodovinarke Brede Kovič, da bi v celoti ohranili piransko lekarno Fonda, niso uresničila. Lekarna Fonda je bila ustanovljena leta 1862, kot muzejsko zbirko "in situ" bi jo lahko ohranili z vsem inventarjem v pritličju baročne palače na Prvomajskem trgu št. 2. Zaradi neprimernega odnosa do dragocene piranske mestne kulturne dediščine pa je bil odtujen ves njen inventar, ki je poleg pohištva vseboval tudi več kot 72 kosov lekarniške posode in druge premične dediščine, o kateri se je ohranil popis. Pisni viri pričajo, da je bilo 33 velikih in 17 malih fajanskih posod prodanih Tovarni zdravil Krka v Novem mestu, 6 posod pa  Lekarni v Rogaški slatini. Le 9 fajanskih posod naj bi bilo ostalo v novi piranski lekarni Obalnih lekarn Koper."

Ob tem je nadvse svarilna njena misel, ko pravi, da ne moremo ohraniti toliko dediščine, kolikor je lahko uničimo, če je pravočasno ne zaščitimo. Ob pomembnih najdbah je potrebno predvsem takoj reagirati in vztrajati. Na srečo se je pri piranski lekarniški omari zgodilo oboje in še pravočasno.

Deli novico: