Na delovnem sodišču v Kopru se je ponovno začel postopek ugotavljanja zakonitosti stavke sindikata žerjavistov Luke Koper avgusta 2011. V Luki vztrajajo, da je bila stavka sklicana nezakonito, a so po besedah predsednika uprave Luke Koper Bojana Branka odprti za dogovor.
Predstavniki sindikata žerjavistov in vodstvo Luke Koper so pred koprsko delovno sodišče zaradi domnevno nezakonito sklicane stavke med 29. julijem in petim avgustom 2011 tokrat stopili že drugič.
Prvotno tožbo Luke Koper je sodišče aprila lani zavrglo, ker se v Luki, preden so uporabili sodno pot, za rešitev spora niso poslužili postopkov mediacije ali arbitraže. Višje sodišče je po pritožbi Luke nato ugotovilo, da omenjeni predhodni postopki v tovrstnih primerih niso potrebni, ter zadevo vrnilo v odločanje delovnemu sodišču.
Sodišče je danes zaslišalo zastopnika sindikata Mladena Jovičiča ter prvega moža Luke Koper Branka. Brank, ki je bil v času stavke sicer član nadzornega sveta družbe, je pojasnil, da je bil o poteku stavke obveščen v okviru sej nadzornega sveta, v aktivnostih, ki jih je tedanja uprava Luke vodila s socialnimi partnerji, pa ni neposredno sodeloval.
Prevladujoče stališče nadzornega sveta je bilo po njegovih pojasnilih sicer, da je bila škoda, povzročena slovenski logistiki zaradi stavke, nesorazmerna s predmetom stavkovnih zahtev na eni ter ukrepi uprave družbe na drugi strani.
V nadaljevanju obravnave sta se kot problematični vzpostavili predvsem vprašanji, ali so stavkajoči v času stavke izvajali nujna dela, določena v skladu s kolektivno pogodbo, in v kolikšni meri je Luka njihovim stavkovnim zahtevam ugodila že pred samo stavko.
Jovičič je tako zatrdil, da je bilo nekaj manjših zapletov v komunikaciji le prvi dan stavke. Do zapleta je prišlo v zvezi s premestitvijo vagonov goriva, ki so jih nato premestili okrog 10. ali 11. ure oziroma dve uri po posredovanju pooblaščenega s strani Luke Koper. Kot je še poudaril, so v nadaljevanju stavke stavkajoči vsa druga nujna dela opravljali ažurno.
Jovičič je opisal še, kako so v času od napovedi stavke do začetka stavke ter med samo stavko potekala pogajanja z upravo družbe, ki jo je tedaj vodil Gregor Veselko. Kot je zatrdil, je prišlo do bistvenega premika pri upravi glede izpolnjevanja poglavitnih stavkovnih zahtev šele po seji nadzornega sveta četrtega avgusta.
Pred samo stavko so predstavniki stavkovnega odbora na predlog uprave z upravo sicer opravili dva ali tri sestanke, na katerih so izvedeli, da so nekatere od stavkovnih zahtev že urejene. A je po besedah Jovičiča šlo za manjše zahteve, medtem ko so poglavitne, kot sta bili zahteva po spremembi organizacije dela in kršitve delovno pravne zakonodaje na deloviščih, nespremenjeni.
Tudi v prvih dneh stavke pogajanja po njegovih besedah niso prinesla bistvenih premikov. Od omenjene seje nadzornega sveta 4. avgusta pa je uprava družbe delovala v smeri, da se stavka čim prej konča, je še dejal.
Glavna obravnava se bo nadaljevala 8. aprila, ko bodo med drugim zaslišani član uprave Luke Koper Marko Rems, nekdanji predsednik uprave Veselko in nekdanji namestnik predsednika uprave Tomaž Martin Jamnik. Tri dni zatem bodo na predlog sindikata zaslišani še nekateri zaposleni in delavski direktor v Luki Koper Matjaž Stare.
Sorodne vsebine:
Skupina Luka Koper načrtuje prek 13 milijonov evrov dobička
Luka Koper z več pretovora, a z enakimi prihodki
Luka Koper bo preložila sklic skupščine