Žerjav izpostavil Luko Koper

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je v sredo zaključil obisk v Indiji. Zadnji dan obiska se je v New Delhiju srečal z indijskim ministrom za težko industrijo in podjetja v javni lasti Prafulom Patelom, v Kalkuti pa z ministrom za trgovino, industrijo in tehnologijo Zahodne Bengalije Partho Chatterjeejem.

Kot so danes sporočili z ministrstva, je minister Žerjav Chatterjeeju izpostavil možna področja sodelovanja med državama in pri tem naletel na zelo pozitiven odziv. Chatterjee namreč prepoznava strateško lego Slovenije kot eno bistvenih prednosti naše države, ki po njegovem mnenju predstavlja izjemno dobro vhodno točko v Evropo.

Poleg že izpostavljenih možnih področij sodelovanja med državama je Chatterjee omenil tudi kulturno izmenjavo in možnosti sodelovanja na področju filmske industrije. Pri tem je omenil Maribor kot morebitno potencialno lokacijo za obisk in snemanje filmov.

Chatterjee pa je Žerjavu predstavil investicijsko okolje Zahodne Bengalije, dotaknila pa sta se tudi področja vizumskega režima in problematike pridobivanja viz za indijske državljane.


Žerjav je Patelu izpostavil Indijo kot strateški trg slovenskega gospodarstva, kar je v skladu z akcijskim načrtom, poimenovanim Mednarodni izzivi 2013 - Partnerstvo za spodbujanje mednarodnega sodelovanja slovenskih podjetij.

Ministra sta se pogovarjala o možnostih sodelovanja na področju logistike in prometa. Žerjav je izpostavil možnosti, da bi bilo ljubljansko letališče ena izmed vstopnih točk za kakšno od indijskih letalskih družb. Minister je v pogovoru izpostavil tudi največjo luko v severnem Jadranu, Luko Koper. Govorila sta tudi možnosti sodelovanja na področju hidroelektrarn.

Žerjav je ministra Patela povabil tudi na srečanje v Ljubljano - Patel je vabilo sprejel in predlagal, da Slovenijo obišče v zadnji četrtini leta.

Minister Žerjav se je skupaj z gospodarsko delegacijo v sredo v Kalkuti udeležil tudi vrha poslovnežev Slovenija - Zahodna Bengalija. Na srečanju je minister poudaril strateške prednosti Slovenije in slovenskega gospodarstva ter izpostavil ključna področja, kjer bi državi lahko sodelovali: energetika, avtomobilska industrija, logistika, zelene tehnologije, informacijsko-komunikacijska tehnologija in turizem, so še navedli na ministrstvu.

Delegacija slovenskih podjetij se je v okviru partnerskega vrha srečala s prek 100 podjetniki Zahodne Bengalije. Kot so sporočili z Gospodarske zbornice Slovenije, je v tej indijski zvezni državi največ priložnosti za slovenska podjetja s področju rudarstva, jeklarske in železarske industrije ter obnovljivih virov energije.

Sorodne vsebine:

Žerjavisti spet pred sodiščem

Radovan Žerjav na obisk v Indijo!

Žerjav: Pripravljen sem se odreči mestu ministra

Deli novico: