Zelena luč noveli pokojninske reforme

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je na današnji seji potrdil novelo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Za novelo zakona o vojnih invalidih so ocenili, da ni primerna za nadaljnjo obravnavo, poleg tega pa soglašali s predlogom, da se predlog zakona o štipendiranju umakne iz parlamentarne obravnave.

Predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju uvaja postopni dvig mesečnega prispevka za obvezno pokojninsko zavarovanje za tiste zavarovance, ki zavarovanje vplačujejo prostovoljno. Po starem zakonu je ta kategorija ljudi vplačevala 58 evrov, po pokojninski reformi pa 186 evrov mesečno, zaradi česar je do 1. marca iz sistema izstopilo 7170 ljudi.

Po besedah ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak se bodo lahko vsi dolgotrajno brezposelni, ki so pred začetkom veljave pokojninske reforme prostovoljno vplačevali obvezno pokojninsko zavarovanje, v 30 dneh po uveljavitvi novele ponovno vključili v zavarovanje, v 60 dneh pa bodo morali poplačati manjkajoče prispevke za nazaj. Tisti dolgotrajno brezposelni, ki so vztrajali pri vplačevanju prispevka, pa bodo v 90 dneh po uveljavitvi novele prejeli povračilo preveč vplačanih prispevkov.

Člani odbora so tudi potrdili koalicijski predlog dopolnila, po katerem se za dve leti podaljšuje prehodno obdobje. Poslanec SDS Andrej Vizjak, sicer nekdanji minister za delo, je glede tega dejal, da vsak takšen "odpustek" onemogoča pokojninski sistem, po katerem so pokojnine izplačane samo na podlagi vplačanih prispevkov.

Poslanka PS Barbara Žgajner Tavš pa je poudarila, da so dolžni pomagati ljudem, ki se komaj prebijajo iz meseca v mesec in na ta račun opuščajo plačevanje prispevka za obvezno pokojninsko zavarovanje.

Niso pa člani parlamentarnega odbora dali zelene luči predlogu novele zakona o vojnih invalidih, ki črta starostno omejitev za pridobitev pravice do invalidnine vdovam padlim borcev v vojni za osamosvojitev Slovenije. Pač pa so vlado pozvali, naj v čim krajšem času pripravi sistemske rešitve na tem področju.

V zakonodajno-pravni službi DZ so opozorili, da novela, kot je predlagana, povzroča različno obravnavo prejemnikov družinske invalidnine v več pogledih. Novela je nastala v času, ko je ministrstvo vodil še Vizjak. Danes je na seji odbora poudaril, da bi bila po noveli do sredstev upravičena zelo ozka kategorija ljudi, zato bi bili tudi stroški minorni. Tako ne more sklepati drugače, kot da "gre pri zavrnitvi novele za ideološki problem sedanje koalicije".

Soglasno so člani odbora kot neprimerno za nadaljnjo obravnavo označili predlog zakona o štipendiranju, ki ga je pripravila Študentska organizacija Slovenije. Ministrica Kopač Mrakova je obljubila pripravo sistemskega zakona na področju študentov in štipendiranja.

Sorodne vsebine:

Fiskalno pravilo na tapeti

Sviz zavrnil vladni predlog

Bratuškova za CNN: Slovenija ne potrebuje pomoči, ampak čas

Deli novico: