Na Kongresnem trgu se je končal uradni del shoda Zbora za republiko, udeleženci so se večinoma že razšli. Po ocenah organizatorjev se je zbralo več kot 12.000 ljudi, po ocenah policije 9000, zborovanje pa je minilo mirno. Pred koncem shoda so udeležencem prebrali deklaracijo Zbora za republiko, s katero zahtevajo državo vseh državljanov.
Današnji shod Zbora za republiko se je začel ob 11. uri, potekal pa je pod geslom Za Slovenijo, za vse, ki tukaj smo se zbrali, ker dobro v srcu mislimo. Udeleženci so želeli javnosti predstaviti, v kakšnem položaju se nahaja država in kakšni so potrebni ukrepi.
Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je ob koncu shoda izrazil veselje, da je shod potekal v skladu z njihovimi pričakovanji, "dostojanstveno in mirno, s slovenskimi in evropskimi zastavami". "Nobenega incidenta ni bilo, pokazali smo, kako naj zgleda mirno in dostojno zborovanje, ob belem dnevu, brez mask na obrazih in brez granitnih kock v nahrbtnikih," je dejal. Po njegovih besedah se je na shodu zbralo okoli 12.000 ljudi, s čimer so zadovoljni. Sporočilo tega shoda je, da se ne pustijo ustrahovati nasilju, da želijo svojo voljo izraziti na miren način in posredovati to sporočilo vsem, ki dobro mislijo, je dejal.
Pred koncem shoda je igralec Bine Matoh prebral deklaracijo Zbora za republiko na kulturni praznik, s katero podpisniki izjavljajo, da je slovenski narod uresničil mnoge cilje, ki so se zdeli nemogoči dobri dve desetletji nazaj. Zato zahtevajo državo vseh državljanov ter preglednost gospodarskega in bančnega sistema.
"Želimo živeti v državi z urejenim pravosodjem, kjer bodo zakoni veljali za vse in ne le za peščico. Pričakujemo pluralne medije in profesionalno delo novinarjev," piše v deklaraciji. Poleg tega se zavzemajo za konkurenčno državo odgovornih posameznikov, v kateri je država v službi državljanov. "Želimo sprostiti ustvarjalne sposobnosti slovenskih državljanov ter tako ujeti standarde najbolj razvitih držav. Pri tem združujemo moči vseh ljudi, ki dobro v srcu mislijo," so še zapisali v deklaracijo.
Na odru na Kongresnem trgu so se sicer zvrstili govorci, ki jih je spremljal kulturni program. Prek videonagovora je udeležence nagovoril tudi premier Janez Janša, ki je poudaril, da je treba odločno nastopiti proti levemu fašizmu in grožnjam, nasilju ter kaosu, ki sta največja sovražnika svobode in pravičnosti. Poudaril je, da je danes šele začetek. "Še bodo plapolale slovenske in evropske zastave," je dodal.
Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je izpostavil potrebo po enakosti pred zakonom in pravni državi, vendar pa nasprotujejo temu, "da se izvoljene predstavnike države odstavljajo z linčem".
Nekdanja generalna državna tožilka Barbara Brezigar je med drugim dejala, da se danes bolj kot kdaj koli v javnem življenju soočamo z vse hujšim izključevanjem, blatenjem in nestrpnostjo. "Spet postajajo dovoljena vsa sredstva, zato je skrajni čas, da se zoperstavimo navlaki desetletij prejšnjega stoletja z ideološkim predznakom. To navlako nam nekateri kar naprej nastavljajo na pot," je poudarila.
Minister za obrambo Aleš Hojs je dejal, da je "čas, da stvari umirimo in jih postavimo tja, kamor spadajo" - tja, "kjer bo naš uspeh neodvisen od našega ideološkega prepričanja, od naših stricev in tudi tega, kar je danes v Sloveniji zelo popularno, plemenske navezanosti".
Nekdanji predsednik DZ France Cukjati pa je poudaril, da Slovenija premore tudi dobre politike, sodnike, bančnike, učitelje, zdravnike itd., le poiskati in podpreti jih je treba. "Zato zavračamo metodo slepega pouličnega linča," je dejal.
Udeleženci shoda so se nekaj minut po končanem programu razšli, nekatere so v bližini čakali tudi avtobusi. Čez dobro uro pa se bo sicer na Kongresnem trgu začela t. i. tretja vseslovenska vstaja.
Sorodne vsebine: