Vasilij Žbogar v finnu, posadka Tina Mrak in Veronika Macarol v razredu 470 ter v laserju Nik Pletikos in Žan Luka Zelko bodo zastopali Slovenijo na jadralni tekmi za svetovni pokal na španski Palmi de Mallorci, ki bo potekala od 1. do 6. aprila. Največja pričakovanja ima Žbogar, najboljši slovenski jadralec v olimpijskih razredih doslej.
Žbogar, ki je bil v razredu laser že drugi in tretji na olimpijskih igrah, si je po šestem mestu v razredu finn lanskih na OI v Londonu vzel nekaj mesecev počitka in časa za premislek o nadaljevanju športne poti, od lanskega novembra pa je ponovno treniral v Valencii. Delal je v okviru Dinghy Academy, kjer ima zagotovljene najboljše pogoje za trening, sodeluje z vrhunskimi strokovnjaki in trenira skupaj z izkušenimi jadralci.
Izolan se veseli regat, ki so pred njim in pravi: "Zaenkrat sem zadovoljen z opravljenim delom, razen nekaj dni, ki sem jih izgubil zaradi viroze, sem jadral vsak dan. V Valencii se je zvrstilo tudi nekaj dobrih jadralcev, kar je naredilo treninge zelo zanimive. Načrtujem, da bom v tej sezoni storil korak naprej tako v kondicijski pripravljenosti kot tehniki vožnje jadrnice, rezultati pa bodo pokazali, kako uspešni smo bili pri pripravah."
Na 44. tekmovanju princese Sofije bo tekmovalo 850 jadralcev in jadralk iz 53 držav. V razredu finn je prijavljenih 72 tekmovalcev, med katerimi bo nekaj znanih obrazov s prejšnjih olimpijskih iger in številni mladi jadralci, za katere bo to prvi korak na poti do OI v Riu da Janeiru leta 2016. To bo tretja od sedmih regat pokala, za slovenske jadralce pa bo štela tudi za interne kvalifikacije za sredozemske igre v turškem Mersinu. Žan Luka Zelko je kot edini slovenski jadralec nastopil že na drugi tekmi svetovni pokal januarja v Miamiju. Iz Palme se bodo jadralci preselili v francoski Hyeres, kjer se bodo za najvišja mesta ter tudi slovenske kvalifikacije za SI merili od 20. do 27. aprila. Prva regata svetovnega pokala novega ciklusa je bila decembra v avstralskem Melbournu, kjer pa ni bilo slovenskega predstavnika.
Regata na Palmi bo testni preizkus nov način točkovanja in števila regat. Novosti, ki bodo učinkovite in jih bo pozneje potrdila Mednarodna jadralna zveza (Isaf), pa bodo uporabili na olimpijskih regatnih poljih leta 2016. Jadralci se bodo v Španiji med drugim pomerili v enajstih plovih, zmagovalec posamezne regate bo dobil nič točk; doslej je eno. Po treh dneh kvalifikacij in šestih plovih se bo flota za finalno serijo razdelila v zlato in srebrno skupino, v katerih bodo odjadrali še pet plovov. V soboto 6. aprila, pa se bo deset najboljših jadralcev pomerilo še v finalnem dnevu v dveh regatah za medalje; doslej je bila ena sama, ostalo pa bo dvojno točkovanje finalnih regat. Za končni izid bodo šteli rezultati finalnih regat ter kvalifikacijskih, ki pa jih bodo skupno upoštevali kot eno regato.
Isaf je del sprememb v želji, da poenoti tekmovalna pravila posameznih razredov, testiral že v Miamiju. Nekatere so že črtali, kor je denimo pravilo, da bi zmagovalec zadnje regate postal tudi skupni zmagovalec, kot je bilo v Miamiju na jadralni deski, ali, kot so to na prejšnji tekmi storili v laserju in laserju, da bi imeli tri regate za medalje. Na Palmi bodo v razredih 49er in 49er FX jadrali štiri regate pred občinstvom v zalivu, kjer bodo tribune.
Sorodne vsebine:
Vasilij Žbogar se je naskrivaj poročil