Začetek pogajanj za sestavo vlade

Potencialne koalicijske partnerice PS, SD, DeSUS in DL bodo danes začele s pogajanji za sestavo nove vlade, potem ko je bila Alenka Bratušek v sredo zvečer potrjena za novo mandatarko. Sodeč po programskih razlikah na področju gospodarstva Bratuškove ne čaka lahka naloga.

Zlasti DL ima na področje gospodarstva precej drugačne poglede od preostalih omenjenih strank. Predsednik DL Gregor Virant je v sredo ob robu izredne seje poudaril, da podpora konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše še "ni nobeno jamstvo", da bo DL vstopila tudi v novo vlado.

Novoizvoljeni predsednik DZ iz vrst SD Janko Veber predvideva, da bo do dogovora prišlo. Če bi se izkazalo, da ukrepi nove vlade ne bi bili dovolj učinkoviti, pa bi bilo najbolj smiselno vendarle priti po zaupnico v parlament, je dejal ob robu sredine seje DZ.

Bratuškova je sicer v svojem nagovoru na izredni seji med cilji vlade izpostavila normalizacijo razmer in prekinitev z vzdušjem strahu v državi. Zagotovila je, da "v Sloveniji ne bo grškega scenarija".

Po podpisu programske zaveze in sestavi ministrske ekipe med drugim napoveduje rebalans proračuna, ki bo realno pokazal javnofinančno stanje, konsolidacijo javnih financ in s socialnimi partnerji usklajeno znižanje mase za plače ter najverjetnejši začasni dvig "kakšnega davka".

V potencialnih koalicijskih partnericah zatrjujejo, da o ministrskih resorjih oziroma konkretnih imenih še niso govorili. "Berem vse vaše ugotovitve in križanke in ugibanja, moram reči, da več kot polovica ni resničnih," je medijem v torek dejal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer.

Če bodo Bratuškovi uspela koalicijska usklajevanja in oblikovanje vlade, bo vodila 11. slovensko vlado po osamosvojitvi.

Sorodne vsebine:

Bratuškova postala predsednica vlade

Poslavlja se druga Janševa vlada

Potočnik bo pisal pesmi

Deli novico: