Danes se začenja teden izbrisanih, s katerim obeležujemo 21-letnico izbrisa več kot 25.000 ljudi iz registra stalnih prebivalcev Slovenije. Različne organizacije, ki se borijo za pravice izbrisanih, v tem tednu pripravljajo skupščine, forume, razprave in projekcije filmov, v torek pa tudi shod pred ministrstvom za notranje zadeve.
Kljub temu, da je bilo o izbrisu povedanega že veliko, v zvezi s to tematiko vedno znova odkrivamo že pozabljene ali pa še nikoli razkrite podrobnosti, so ob obletnici izbrisa zapisali na Mirovnem inštitutu. V ta namen inštitut danes v ljubljanskem Cankarjevem domu ob 17. uri pripravlja forum z naslovom Izbris med pravom in politiko.
Sodelujoči na forumu, med katerimi bodo tudi predsednik nekdanjega Sveta za varstvo človekovih pravic Ljubo Bavcon, predlagateljica dopolnil, ki bi preprečili izbris, Metka Mencin Čeplak in Katarina Vučko z Mirovnega inštituta, bodo razpravljali o tem, kako osem mesecev po izreku sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice poteka njeno izvrševanje, pa tudi kako omenjena sodba vpliva na vprašanje urejanja pravnih statusov v Sloveniji.
V torek, ko bo od izbrisa minilo 21 let, bo ob 17. uri v Kinodvoru potekala projekcija dokumentarnega filma Slovenija moja dežela, ki ji bo sledil pogovor s predsednikom Zveze izbrisanih Slovenije in režiserjem ter scenaristom filma Dimitarjem Anakievim ter drugimi gosti z izkušnjami z izbrisom.
Kolektivno predsedstvo civilne iniciative izbrisanih aktivistov prav tako v torek ob 11. uri organizira skupščino, v ospredju katere bo stališče izbrisanih do odškodnin, ki jih je izbrisanim določilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Kot so zapisali organizatorji, se bodo dogovorili tudi o shodu pred notranjim ministrstvom, ki ga nameravajo izvesti takoj po koncu skupščine.
Javno tribuno z naslovom Zločin...Kazen? pa v sredo ob 16. uri organizirajo v kulturno-umetniškem društvu Španski borci. Na tribuni bodo sodelovali tudi pesnik Boris A. Novak, Vlasta Jalušič z Mirovnega inštituta in sociolog Rastko Močnik.
Sorodne vsebine: