Ker tako Civilna iniciativa (CI) za zeleni Kampolin, ki se bori proti pozidavi, kot tudi občina Piran, ki zagovarja ureditev grape v Luciji, nista stopili koraka nazaj in poiskali kompromisne rešitve, bodo Pirančani morali na referendum, ki bo 24. marca.
CI je zbrala dovolj podpisov in čeprav je bilo pred vložitvijo slednjih slišati, da naj bi občinski svet razveljavil odlok, ki predvideva pozidavo grape, do tega ni prišlo, sta nasprotni si strani vse skupaj postavili na kocko referenduma.
Vprašanje je, kdo bo uspel prepričati več občanov. A ne le za to, da volijo za ali proti, ampak da sploh pridejo na volitve. Poraja se namreč vprašanje, kakšen interes imajo, na primer, prebivalci Sv. Petra, Strunjana, Sečovelj, ali mestnega jedra Pirana, da gredo na referendum in izrazijo svoje mnenje o grapi v Luciji, če so si ga sploh ustvarili.
Obe strani sta se odličili, da bosta v tem predreferendumskem času novačili ljudi z obiski po krajevnih skupnostih. Občina na čelu z županom Petrom Bossmanom, ki je pred časom dejal, da je omenjeni referendum nevaren precedens, stavi na ekipo "aktivistov", slednjih ima veliko tudi CI, ki jo vodi Marko Zorman.
"Tudi če na referendumu ne bomo uspeli, bomo uporabili vsa nadaljna sredstva, ki nam jih zakonodaja zagotavlja, da preprečimo gradnjo," je pojasnil na današnji novinarski konferenci. Slišati pa je bilo, da nasprotujejo iz nekega širšega družbenega konteksta in ne zaradi lastnih interesov. "Konkretno izgradnja tega objekta ne bi pomenila, da ne bomo imeli dovolj svetlobe ali nas kakor koli drugače motila. Gre za to, da želimo opozoriti, da je stanovanj že tako preveč, da potrebujemo druge vsebine in delovna mesta, šele nato stanovanja. Poleg tega, da je gradnja tam zelo problematična, kar pomeni, da bodo stanovanja draga in nikakor za mlade družine, kot to zatrjuje župan. Zato je ta referendum lahko resno opozorilo," je povedal Zorman.
Sami si želijo na omenjenem območju ureditev, ki ne bi bila vezana na pozidavo, temveč na parkovne površine.
"Moje vodilo je vedno bil dialog in ne moremo reči, da ga pri načrtovanju Kampolina ni bilo," pa je že pred časom razlagal župan Bossman predstavnikom sedme sile. Po njegovih zagotovilih naj bi bila predlagana rešitev že kompromisna. "Upoštevali smo kopico zahtev okoliških prebivalcev, med drugim tudi to, da smo znižali nekatere objekte, da ne bodo motili soseske in zastirali pogleda. A nekateri so dali svoje parcialne interese pred interes skupnosti," je prepričan župan.
A strani sta bolj daleč kot kadar koli, zato bo imel končno "besedo" referendum oziroma njegov rezultat. V primeru, da zmagajo podporniki gradnje, pa zgodba najbrž ne bo končana, saj je že več medijev (vključno z našim) opozorilo na preblematičnost investitorja. Slednji ima podjetje, ki bilo ustanovljeno pred nekaj leti, njegov promet pa znaša skromnih nekaj tisočakov. Zato bode v oči dejstvo, da naj bi to podjetje zagotovilo sredstva za izgradnjo projekta, ki je vreden vsaj šest milijonov evrov.
Več iz rubrike Mesta:
ŠIFRA-POVEŽITE SE Z GASILCI---MOČEN PRETOK.
Lp
V tej banana državi se je očitno že vsem skisalo z piranskim županom g.Bossmanom na čelu.
Namesto da proglasi moratorij na gradnjo stanovanj za trg,jih hoče pod pritiski razno raznih lobijev še graditi.
Nekako imam občutek da se vse skupaj ne bo dobro končalo.