Za Slovenijo Van Rompuyev predlog za proračun 2014-2020 nesprejemljiv

Za Slovenijo je pogajalski predlog predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya za evropski proračun 20142020 nesprejemljiv, je danes v Bruslju povedal državni sekretar na zunanjem ministrstvu Igor Senčar. Ključni cilj Slovenije je, da ostane neto prejemnica, kar ji Van Rompuyev predlog sicer zagotavlja.

Van Rompuy predlaga, naj se izhodiščni predlog Evropske komisije  po katerem naj bi prihodnji večletni proračun za obveznosti znašal 1033 milijard evrov  oklesti za 75 milijard evrov.

To pomeni tudi ostre reze v kohezijsko politiko, ki je za Slovenijo v pogajanjih o večletnem evropskem proračunu poleg sredstev za razvoj podeželja ključna.

"To za Slovenijo pomeni, da bi bila močno prizadeta s temi rezi. Z zadnjim predlogom bi lahko izgubili malo več kot 40 odstotkov kohezijskih sredstev in zato ta predlog, kakršen je, za nas ni sprejemljiv," je pojasnil Senčar.

Slovenija potrebuje kohezijska sredstva

Gre za 40 odstotkov manj v primerjavi s sedanjim večletnim finančnim okvirom 20072013, v sklopu katerega Slovenija za kohezijsko politiko dobi okoli 4,3 milijarde evrov.

Z Van Rompuyevim predlogom so po Senčarjevih besedah nezadovoljne tudi številne druge članice, zlasti vse neto prejemnice, neto plačnice pa po drugi strani menijo, da so potrebni še dodatni rezi v evropski proračun. Kljub temu se po Senčarjevih besedah "približuje možnost dogovora".

Več iz rubrike Politika:

Podporo Gorenakovi interpelaciji za zdaj napoveduje le SD

Deset let od povabila Slovenije v Nato

Komisija za preprečevanje korupcije ovadila Pečeta

 

Deli novico: