Vročinski val, ki smo mu priča v zadnjih dneh in bo trajal vsaj še kak teden, je s seboj prinesel »pravo poletje«, v katerem številni uživajo. Plaže so polne, morskih radosti ne manjka. A vročina s seboj prinaša tudi nekaj preglavic, ki se lahko hitro spremenijo v resne težave, če se ne upošteva nekaj preventivnih ukrepov.
Vročina prinaša preglavice: ozon, požare, dehidracijo
Slovenija
Pazite se povišanih koncentracij ozona
Z visokimi temperaturami, veliko sonca in onesnaženjem zraka se kot vsako poletje vrača težav povišanih koncentracij ozona. Mejne vrednosti so že bile večkrat presežene in bodo tudi v prihodnjih dneh, nasploh pa je koncentracija zelo visoka. To zna biti težavno predvsem za osebe, ki imajo težave s sluznico in za astmatike, saj poslabša njihovo zdravstveno stanje, pravi Milan Krek iz koprskega Zavoda za zdravstveno varstvo. Seveda pa je lahko problematično tudi pri starejših osebah, kroničnih bolnikih in otrocih.
"Najboljša je preventiva, ki pravi, da se morajo ljudje čez dan nahajati v zaprtih prostorih. Ti se lahko zračijo pozno zvečer, ponoči in zgodaj zjutraj, ko so koncentracije najnižje. To so vedele že naše none," pojasnjuje Krek. Zato vsakršno zadrževanje na prostem med 10. in 20. uro odsvetuje. Za zdrave osebe pa velja predvsem ukrep, da se ne lotevajo fizičnih naporov v omenjenih urah.
"Težav recimo ni pri turistih, ki pridejo v naše kraje za nekaj dni. Tudi če so izpostavljeni povišanim koncentracijam ozona, v tem času ne bi smelo priti do hujših posledic. Bolj morajo skrbeti domačini, ki so temu vplivu podvrženi skoraj dva meseca. Zato je preventiva bistvena," je še pripomnil Krek.
Ne pozabite na hidratacijo, jejte lahko
Podobno kot pri ozono veljajo tudi splošna pravila zaradi vročine. V urah, ko sonce najbolj pripeka, je zato za vse priporočljivo, da se ga izogibajo, še posebno to velja za starejše, otroke in kronične bolnike. Pomembna je tudi prehrana, ki mora biti prilagojena trenutnemu vremenu. "V tem času svetujemo lahko hrano, ki temelji na sadju in zelenjavi. Odsvetujemo tudi uživanje alkohola, saj ta še dodatno dehidrira telo, ki v poletnih mesecih potrebuje ogromne količine vode, veliko več, kot jo večina zaužije," je za Regional pojasnil Krek.
Težavni znajo biti tudi vročinski šoki. V času najhujše vročine je zato priporočljivo, da prostore ali avte ne ohlajate več kot za sedem stopinj manj, kot je zunaj. Ob stiku z vročino namreč lahko pride do velikega šoka za telo, ki ga trpijo predvsem starejši. Podobno je tudi s skoki v vodo. Ti naj ne bodo iznenada, potem ko je telo pregreto, ampak je v morje potrebno postopoma, da se telo privadi na temperaturo. S plaže pa še svarilo glede opeklin. Lani je bilo kar nekaj oseb v Izoli hospitaliziranih zaradi pretiranega izpostavljanja soncu in posledično hudih opeklin.
Pazite tudi na okolico
V ponedeljek je bila na Primorskem razglašena visoka stopnja požarne ogroženosti, zato velja prepoved kurjenje v naravi, sežiganje ali uporaba odprtega ognja. Ukrep velja vse do preklica, tega pa zagotovo ne bo do prvega obilnejšega deževja. Na delu je tudi požarna inšpekcija, ki v sodelovanju s policisti in mestnim redarstvom preži nad morebitnimi kršitelji. Te lahko doleti kazen do 125 evrov.