Voditelji članic EU bodo danes opoldne v Bruslju nadaljevali iskanje kompromisa o evropskem proračunu za obdobje 2014-2020 na podlagi novega predloga vodje pogajanj, predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya. Sodeč po prvih odzivih, so možnosti za dogovor ta konec tedna majhne.
Francoski predsednik Francois Hollande je po koncu prvega dne zasedanja ocenil, da dogovora najverjetneje ne bo, in povedal, da so francoske zahteve delno uslišane, a da z novim predlogom še ni zadovoljen, kljub občutnemu povišanju sredstev za kmetijsko politiko.
Poleg tega Francija nasprotuje proračunskim popustom ali rabatom za Veliko Britanijo in še nekaj članic, ki se jih Van Rompuy v novem predlogu ni dotaknil. "Ne morem sprejeti tega, da najbogatejše države v EU želijo popuste in da mora Francija prispevati," je dejal Hollande.
Da dogovora ta konec tedna še ne bo, je nakazala tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je želela ostrejše reze od teh, ki jih predvideva novi predlog. "Pred nami je še dolga pot," je dejala. Kanclerka ocenjuje, da majhen napredek je, a dvomi, da bo voditeljem uspelo doseči kompromis.
Voditelji so zasedanje v četrtek začeli šele tik pred polnočjo, po celodnevnih dvostranskih pogovorih voditeljev z Van Rompuyem, in ga po približno eni uri tudi že prekinili s sporočilom, da bodo nadaljevali danes opoldne, čez noč pa bodo njihovi pogajalci preučili nov predlog. Omenja se tudi možnost, da bodo pred začetkom plenarnega zasedanja spet potekale bilaterale.
Novi Van Rompuyev predlog sicer predvideva, naj evropski proračun v letih 2014-2020 znaša 972 milijard evrov ali 1,01 odstotka bruto nacionalnega dohodka EU, kar je kljub napovedim pred začetkom vrha, da se obetajo ostri dodatni rezi, le za približno milijardo manj od prvotnega predloga predsednika Evropskega sveta.
Je pa Van Rompuy prerazporedil reze. Kohezijski politiki, ki je ključna za Slovenijo, je dodal 11 milijard, 13 milijard pa je vzel pri sredstvih za konkurenčnost, energetska in prometna omrežja ter raziskave in razvoj. Sredstva za razvoj podeželja, ki so prav tako pomembna za Slovenijo, ostajajo na enaki ravni kot prej, je pa Slovenija v okviru te politike v novem predlogu dobila 150 milijonov evrov posebnega dodatka.
V slovenski delegaciji novega predloga za zdaj niso komentirali, ker ga še preučujejo in še računajo, kaj točno kompleksne spremembe pomenijo za izkupiček Slovenije. Prvo javno oceno bo predvidoma podal premier Janez Janša ob prihodu na današnje zasedanje.