Če vlada odstopi, bo čez šest mesecev, ko pridejo računi, nosila odgovornost za še slabše razmere od sedanjih, je v odgovoru na poslansko vprašanje, kaj bo storil za rešitev politične krize, dejal premier Janez Janša. Glede navedb o izgubi kredibilnosti po objavi poročila KPK pa pravi, da je o njej težko govoriti ob takšni sestavi komisije.
Janša je ponovno pojasnil, da sta na voljo dve produktivni poti − konstruktivna nezaupnica, po kateri bi oblikovali novo vlado in nadaljevali začeto delo, in dogovor o predčasnih volitvah, pred katerimi bi izpeljali še tisto, kar je treba. "Mislim, da se vsi zavedamo, da lahko predčasne volitve dajo zelo podoben rezultat v smislu stabilnosti ali pa nestabilnosti, kot je bilo to že večkrat, in da brez spremembe volilnega sistema zgolj izpostavljamo to državo tveganjem in to brez potrebe," je odgovoril na poslansko vprašanje Janka Vebra (SD). Nekaj bistvenih izboljšav volilnega sistema lahko namreč po Janševih besedah pripomore k temu, da ne bomo ponavljali predčasnih volitev vsako leto in da bo država napredovala.
Po Vebrovem mnenju pa v sedanjih razmerah ni prioritetno menjati volilnega sistema, temveč je treba reševati problem gospodarstva in delovnih mest, a teh ukrepov ni. Veber je prepričan, da bi Janša moral po zaupnico v parlament.
Janša v zvezi s tem meni, da si Slovenija ne more privoščiti nekaj mesecev mrtvega teka, do katerega bi prišlo v primeru predčasnih volitev, saj bi bile v tem primeru razmere še bolj črne. Če ta vlada odstopi, bo čez mesecev, ko pridejo računi, nosila odgovornost, je poudaril. Poslance je pozval, naj vložijo konstruktivno nezaupnico.
Janša za plačilo glede na uspešnost
Glede navedb o izgubi kredibilnosti po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) premier poslanca sprašuje, ali bi se mu zdelo kredibilno, če bi komisija, "ki bi jo v začetku mandata ustanovila koalicija, v njej pa bi bili državni sekretar ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, novinar dupleških novic in žena nekega lokalnega tajkuna iz Maribora", preverjala njegovo premoženje. Janša poudarja, da je komisiji vse pojasnil, a za predsednika komisije Gorana Klemenčiča in podpredsednika komisije Roka Praprotnika to ni bilo dovolj.
V odgovoru na vprašanje poslanca DeSUS Ivana Hršaka glede plačnih anomalij v javnih zavodih in podjetjih v večinski državni lasti je Janša spomnil, da v državnih gospodarskih družbah velja zakon iz časa prejšnjega mandata, ki omejuje plače vodilnih. Ta ureditev po premierovem prepričanju sicer ni dobra. Po njegovem mnenju bi moral biti večji del plač vodilnih v teh podjetjih variabilen, odvisen od uspehov podjetij. Janša upa, da bodo strukture Slovenskega državnega holdinga čim prej zaživele in da bodo na novo sprejeta notranja pravila šla v smeri večje vloge variabilnega dela plač.
Na dodatno Hršakovo vprašanje, ali drži, da so zaposleni v NLB konec decembra prejeli božičnico, pa je Janša odgovoril negativno. "Po podatkih ministrstva, ki je to preverjalo, v NLB božičnica ni bila izplačana," je pojasnil premier.
Sorodne vsebine: