Vlada je danes odobrila državno poroštvo za 35 milijonov evrov bančnih posojil koprskemu Cimosu. Gre za prvi korak pri reševanju finančnih težav tega velikega slovenskega izvoznika. V drugem koraku bo po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika sledila dolgoročnejša rešitev z dokapitalizacijo ali konverzijo terjatev.
Stepišnik je po današnji seji vlade povedal, da Cimos potrebuje okoli 35 milijonov evrov likvidnostnih sredstev, ki jih bodo s posojili zagotovile banke, država pa bo za ta posojila jamčila.
A ta veliki zaposlovalec po ministrovih besedah potrebuje tudi dolgoročnejšo sanacijo finančne strukture. Ta je prvotno naloga lastnikov, nato bank, v tretjem koraku pa lahko pri tem pomaga država. V primeru Cimosa naj bi tako šlo za dokapitalizacijo oziroma pretvorbo terjatev s strani upnikov v kapital.
Državna pomoč lahko traja največ šest mesecev, nato je treba po Stepišnikovih pojasnilih z drugimi deležniki dolgoročno rešiti podjetje.
Minister ocenjuje, da v primeru Cimosa ne bo treba vračati državne pomoči, kot to Evropska komisija zahteva v primeru pomoči begunjskemu Elanu. Vsaka pomoč, ki jo je treba vrniti, je namreč po Stepišnikovem mnenju zelo velika škoda za gospodarstvo. Sklep o državnem poroštvu je bil danes podpisan, vlada pa ga je poslala v Bruselj.
Cimos je, tako Stepišnik, pilotski primer za uporabo sistemskega ukrepa, ki ga je danes prav tako sprejela vlada. Gre za predlog novele zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah.
Če bodo podjetja vzporedno z reševanjem njihovih finančnih težav izpeljala poslovno prestrukturiranje in pokazala dobre rezultate, je treba več perspektivnih podjetij tako reševati in tako ohranjati gospodarske temelje države, je prepričan Stepišnik.
Več iz rubrike Gospodarstvo: