Viški hrane ne romajo v smetnjake, ampak k tistim, ki jo potrebujejo

Obala

Po zgledu celjskega Lions kluba so se tudi obalni klubi organizirali in začeli zbirati viške hrane. Ti sedaj ne romajo v smetnjake oziroma ne gredo v "odpis", ampak pridejo v roke humanitarnih organizacij, ki jo nato razdelijo tistim, ki jo najbolj potrebujejo.

Igor Bordon z bivšo predsednico Lions kluba Izola Natašo Benčič med prevzemom hrane

Projekt je pet obalnih Lions klubov v sodelovanju z enim Leo klubom pričel pred letošnjim poletjem po zgledu ideje Celjanov. "Skupaj smo zbrali 30 prostovoljcev, ki vsakodnevno hodijo v Mercatorjev center v Šalari po viške hrane in jih nato odpeljejo na Rdeči križ v Koper, na izolski Rdeči križ ali v komuno v Novi vasi," nam je pojasnil Igor Bordon, predsednik izolskega Lions kluba. 

Projekt se bo širil in nadgrajeval

Nedavno so podpisali pogodbe tudi z obema Tuševima trgovinama v Kopru, kar pomeni, da bodo zaloge hrane, ki jih bodo vsak dan zbrali, še večje, že sedaj se dnevno napolni skoraj cel avto. "Vsak prostovoljec gre po hrano približno enkrat na mesec, dejansko vsak klub skrbi za prevzem teden dni," je še pojasnil Bordon, ki pravi, da imajo zelo smele načrte kako projekt nadgraditi. Prav v Celju, kjer so ga zagnali, so že uredili distribucijski center. "Mi ga nimamo, zato se obračamo na Rdeči križ, a želja je, da bi ga vzpostavili tudi sami," je sklenil. 

Hrana, ki je še vedno uporabna in vsekakor užitna, vendar neprimerna za prodajo, tako zaradi nekaj prostovoljcev namesto v odpis oziroma koše roma k tistim, ki jo nujno potrebujejo. Dobra zgodba, ki dobiva vse večje razsežnosti.

Deli novico:

Solinar |  22 .10. 2014 ob  12: 06
Torej dokler hrana roma tistim, ki jo potrebujejo, ne gre za višek, če jest to prav razumem. Terminologijo "višek hrane med lačnimi" so si izmislili kapitalisti.

Če nekdo potrebuje hrano, ta ne more biti višek. Temu se lahko reče kvečjemu zmeda v kapitalističnih lobanjah.

Svet je toliko tehnološko napredoval, da ne bi smele čutiti pomanjkanja neankr divje zveri v džunglah, kaj šele ljudje.

Tu se lepo vidi, da je kapitalizem sistem na izpadanje.

Drugače pa vse dobro ljudem, ki so se zavzeli, da "višek hrane" ne konča v smeteh. V upanju, da pride dan, ko bo lahko vsak zemljan srečen koristil družbi v zameno za pravično plačilo s katerim mu ne bo treba z ničemer obremenjevat družbe ali čakat na milost.






tiger |  22 .10. 2014 ob  10: 32
Tako treba.
drita v čelo |  22 .10. 2014 ob  08: 02
Pohvalno, vendar 24 let prepozno. V enem od sosednjih člankov piše o propadajočih Tomosovih stavbah...velja razmislit, se dogovoriti z lastniki in Rdečim križem, pa tam urediti distribucijski center.