V DL po besedah predsednika Gregorja Viranta ne pristajajo na to, "da bi državo ali občino vodil kdor koli, ki ne zna, noče ali ne more pred pristojnim organom pojasniti svojega premoženja". Vztraja, da bi morala premier Janez Janša in prvak PS Zoran Janković odstopiti, vendar ne napoveduje nadaljnjih potez in ne komentira ugibanj o tehnični vladi.
Virant vztraja pri odstopu Janše in Jankovića
Virant vztraja, da so ugotovitve komisije za preprečevanje korupcije tako obremenjujoče za premiera in predsednika SDS Janeza Janšo in predsednika PS Zorana Jankovića, da bi morala oba odstopiti.
Ponovil je, da funkcionarji izvor premoženja pojasnjujejo ped komisijo za preprečevanje korupcije, ki je edini organ, ki je za to pristojen in "tam je priložnost, da se funkcionar brani".
Janša je sicer v torek opozoril, da je Virant poročilo od komisije prejel že dan pred objavo. Kot je danes pojasnil Virant, je predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič predsednika države Boruta Pahorja in tudi njega kot predsednika DZ dan prej obvestil o tem, da bo poročilo prišlo v javnost. Je pa Virant zatrdil, da tedaj poročila ni prejel.
Danes sicer ni želel odgovarjati na vprašanje, ali je na torkovem koalicijskem sestanku kot rešitev predlagal tehničnega mandatarja. "O internih zadevah s sestanka koalicije ne bi želel govoriti," je dejal. O tem je sicer danes spregovorila predsednica NSi Ljudmila Novak, o imenih možnega mandatarja pa že ugibajo tudi nekateri mediji.
Prav tako Virant ne napoveduje možnih nadaljnjih potez DL, če Janša ne odstopi. Torej niti o možni konstruktivni nezaupnici niti o tem, ali od Janše pričakuje vložitev zaupnice. Je pa zatrdil, da si ne želi postati nov predsednik vlade.
Janša je sicer v torek sklepal, da bo DL v parlamentu sprožila ustrezne postopke. "Ustavo vsi poznate," je odvrnil Virant. Po njegovem mnenju pa je zdaj bistveno bolj bolj kot to, kakšna koalicija bo vodila državo, pomembno vprašanje, ali bomo živeli v pravni državi, ki je vredna zaupanja.
Pred novinarji je Virant citiral določbo v koalicijski pogodbi, na kateri je po njegovih besedah DL vztrajala: "Predsednik vlade in ministri bodo s svojim zakonitim in etičnim ravnanjem dajali zgled vsemu javnemu sektorju". Kot danes pravi Virant, so tedaj v DL s tem resno mislili. Zatrdil je tudi, da je DL v stališčih trdna in enotna.
Odločitev Janše in Jankovića Virant pričakuje v razumnem času. Janković je sicer že pojasnil, da ne namerava odstopiti, Janša pa bo danes zvečer preveril zaupanje pri članih sveta SDS.
Protikorupcijska komisija je pri nadzoru premoženja predsednikov strank ugotovila, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, prav tako je del finančnih prilivov prispel na njegov osebni bančni račun iz naslova verižnih transakcij, ki so se začele v podjetju Grep. Za Janšo pa ugotavlja, da se mu je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.
Sorodne vsebine:
Z novim letom dražji študentski boni