Velike oči pogubne za neandertalce

Odklop

Študija lobanj neandertalcev je razkrila, da bi ta oblika človečnjaka lahko izumrla zaradi velikih oči, ki so od možganov zahtevale nenehno predelovanje vizualnih informacij. To je posledično pomenilo manjšo kognitivno sposobnost njihovih možganov, s tem pa omejeno sposobnost prilagoditve na ledeno dobo.

Raziskovalci so preverjali teorijo o neandertalcih, katerih predniki naj bi iz Afrike prišli v Evropo, kjer so se morali prilagoditi na mračne dneve in temnejše noči. Kot rezultat tega so neandertalci razvili večje oči, kar je potrdila tudi analiza njihovih lobanj. V primerjavi z lobanjami sodobnega človeka homo sapiensa so imeli neandertalci v povprečju šest milimetrov večje očesne jamice.

Nasprotno pa so človečnjaki, ki so ostali v Afriki, še naprej uživali svetle dni, zato takšna prilagoditev ni bila potrebna. Namesto večjih oči so razvili dele možganov, ki so omogočali višjo raven razmišljanja, s tem pa tudi preživetje homo sapiensa.

Omenjeno teorijo podpirajo tudi igle, ki so ji arheologi v preteklosti našli ob ostankih homo sapiensa. Sodobni človek naj bi jih uporabljal za šivanje oblek, kar kaže na njegovo sposobnost prilagajanja na razmere v okolju, izhaja iz študije, objavljene v publikaciji Britanske akademije znanosti Proceedings of the Royal Society B, ki jo povzema britanski BBC.

Vodja študije Robin Dunbar je sicer za BBC pojasnila, da so bili neandertalci "zelo, zelo pametni, vendar ne ravno na isti ravni kot homo sapiens".

Neandertalec je oblika človečnjaka, ki se je pojavila pred približno 250.000 leti, kratek čas pa naj bi soobstajal s homo sapiensom. Živel je v delih Evrope, srednje Azije in Bližnjega vzhoda, glede na najdene ostanke pa strokovnjaki ocenjujejo, da je da je izumrl pred 28.000 leti.

Sorodne vsebine:

Kako se proti kontrolam borijo v Splitu?

V naslednjih dneh bo na evropskem nebu viden komet

Razkrili identiteto Batmana!

Deli novico: