VEČINA OBALNIH DOMOV ZA STAREJŠE Z VIŠJIMI CENAMI: Gre za redno uskladitev glede na rast stroškov

Koper

Tudi domovi za starejše občane se soočajo s cenovnimi pritiski, povišujejo se stroški hrane, dela in storitev. Večina domov na Obali je izkoristila marčevsko redno uskladitev, izjema je le Obalni dom upokojencev Koper, kjer s 1. marcem cen oskrbe niso dvignili. Kljub težavam z rastjo cen in negotovostjo, ki jo je to povzročalo, so povečini lansko poslovno leto zaključili pozitivno.

V Obalnem domu upokojencev Koper s 1. marcem 2024 niso dvignili cen oskrbe. "Po trenutno veljavnem ceniku znaša strošek oskrbe I 25,28 evra, oskrbe III B 41,64 evrov, oskrba IV pa 40,99 evrov," je navedla direktorica Neva Tomažič. Vendar je to edini dom za starejše občane na Obali, kjer se za povišanje cen oskrbnin niso odločili.

Dom Ptuj, ki upravlja Dom za starejše v Kopru, je potrdil, da so poslali na ministrstvo za solidarno prihodnost vlogo za soglasje k redni uskladitvi cen oskrbe ter tudi prejeli pozitiven odgovor. "Cene oskrbnin se bodo zvišale v povprečju za 2,5 odstotka," je potrdila direktorica Vesna Šiplič, pri tem pa opozorila, da so se stroški dela in stroški materiala povprečno dvignili za 12 odstotkov.

Tako je cena za 'Oskrbo I', pri kateri je potrebne najmanj osebne pomoči, v standardni dvoposteljni sobi 26,22 evra. Najvišje cene so pri storitvi 'Oskrba IV', ki jo nudijo starostnikom z zahtevnejšimi težavami in ki potrebujejo delo ali popolno osebno pomoč, tudi posebne oblike varstva. Cena oskrbe znaša 45,14 evra na dan. Dom Ptuj je v lanskem letu  posloval z minimalnim presežkom. "V lanskem letu smo poslovali z minimalnim presežkom prihodkov nad odhodki v višini 26.720 evrov," so še navedli v odgovoru na naša vprašanja. 

Tudi v Centru za starejše občane Lucija se bodo cene oskrbnine zvišale. Tanja Rojc, vodja skupnih služb, je potrdila, da se bodo cene povišale za tri odstotke, medtem ko so se stroški dela ter materiala in storitev povišali za približno 30 odstotkov. Tako bo po novem znašala cena 'oskrbe I' v standardni dvoposteljni sobi 30,67 evra dnevno, cena za 'oskrbo IV' v standardni dvoposteljni sobi pa znaša 47,07 evra. "Poslovali smo sicer pozitivno, vendar obveznosti še vedno ne uspemo tekoče poravnati," je navedla Rojčeva.

Dom upokojencev Izola še ni prejel soglasja k predlaganim novim cenam. Kot je pojasnila direktorica Romina Zajc, se predlagana cena osnovne oskrbe I  spremeni s 1. marcem in znaša za zavod na lokaciji v Izoli 24,14 evra na dan, kar pomeni, da se cena poveča za 3,47 odstotka.

Za dislocirano enoto v Portorožu, kjer nudijo kratkotrajne namestitve, pa znaša nova cena 41,18 evra; povečala se je za 1,1 odstotka. Najdražja storitev, ki se izvaja, je storitev 'oskrbe IIIB', ki je vezana na višino dodatka za pomoč in postrežbo in se spreminja s sprejemom Sklepa o zneskih dodatka za pomoč in postrežbo. Ta znaša za zavod na lokaciji v Izoli 41,15 evra in za dislocirano enoto v Portorožu 58,19 evra. Kot je še navedla Zajčeva, so poslovno leto 2023 zaključili s presežkom odhodkov nad prihodki.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija