VEČ TURISTOV KOT LANI: Prevladovali so Italijani

Slovenija

V prvih treh mesecih letošnjega leta so slovenski turistični delavci sprejeli za 12 odstotkov več gostov, ki so ustvarili za 10 odstotkov več nočitev kot v enakem obdobju lani. Rast je bila ustvarjena predvsem na račun tujih gostov, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada.

Domači turisti so v prvih treh mesecih ustvarili za tri odstotke več prihodov in za odstotek več prenočitev, tuji turisti pa za 20 odstotkov več prihodov in za 17 odstotkov več prenočitev kot lani v tem obdobju.

V tretjem letošnjem mesecu so v turističnih nastanitvenih objektih zabeležili za 14 odstotkov več prihodov turistov in za 13 odstotkov več njihovih prenočitev kot v marcu lani. Prihodov in tudi prenočitev domačih turistov je bilo za pet odstotkov manj kot marca lani, prihodov in prenočitev tujih turistov pa je bilo za 28 odstotkov oz. 29 odstotkov več. Na statističnem uradu ob tem spominjajo, da so bili velikonočni prazniki letos v marcu, lani pa v aprilu.

Največ Italijanskih turistov

V vseh vrstah turističnih občin je bilo ustvarjenih več prenočitev turistov kot v marcu 2015, in sicer v občini Ljubljana za 24 odstotkov, v gorskih občinah za 22 odstotkov, v obmorskih za 16 odstotkov in v zdraviliških občinah za tri odstotke več.

Od vseh prenočitev so jih marca 60 odstotkov ustvarili tuji turisti. Več kot petino tujih prenočitev so ustvarili turisti iz Italije; njihovih prenočitev je bilo za 66 odstotkov več kot v marcu 2015. Italijanski turisti so sicer ustvarili 22 odstotkov vseh tujih prenočitev, sledile so Avstrija (15 odstotkov), Nemčija (10 odstotkov), Hrvaška (devet odstotkov) in Madžarska (šest odstotkov).

Turisti z Madžarske so povečali prenočitve za 79 odstotkov, turisti iz Hrvaške za 38 odstotkov in turisti iz Nemčije za 28 odstotkov. Prenočitev turistov iz Avstrije je bilo na drugi strani za dva odstotka manj.

Tudi v marcu so največ turistov sprejele zdraviliške občine; skupaj jih je nanje odpadlo 35 odstotkov. Petina nočitev je bila ustvarjena v gorskih občinah, 18 odstotkov v obmorskih občinah in 12 odstotkov v občini Ljubljana.

Deli novico: