V Strunjanu nastaja zbirka sakralne umetnosti

Prihodnji teden mineva 500 let od leta 1512, ki je najpomembnejša letnica v zgodovini strunjanske cerkve. Takrat se je v noči med 14. in 15. avgustom pri vratih stare cerkvice čuvajema vinogradov prikazala Marija. Cerkev je nato postala najpomembnejša istrska božja pot, ki se je priljubila vsem, tudi oddaljenim romarjem in obiskovalcem. S prikazanjem je povezana tudi edinstvena tradicionalna procesija Strunjanske Marije z barkami po morju iz Pirana v Strunjan, ki bo 14. avgusta, in združuje ribiče, pomorščake ter ostale. Napovedujemo bližnje slovesnosti, med drugim pa so v tamkajšnjem frančiškanskem samostanu že pripravili likovno delavnico ter nastala dela predstavili kot prve zametke tamkajšnje zbirke sodobne sakralne umetnosti.

Idejo za stalno razstavo sakralne umetnosti sta razvila strunjanski župnik p. Niko Žvokelj OFM in njen mentor, slikar Klavdij Tutto, svoj delež pri njenem oživljanju pa je prispevala tudi Nives Marvin iz Obalnih galerij Piran. Kot je na včerajšnji otvoritvi razstave povedal pater, je na likovni delavnici, posvečeni tej častitljivi obletnici, aprila frančiškanski samostan teden dni gostil 13 umetnikov iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije. "V atriju samostana je bilo tiste dni čutiti duh ustvarjalnosti. Vsak je na svoj način razmišljal o sakralnem, svetostnem, skrivnostnem in ustvarjal. Upam, da boste ob ogledu del občutili to, kar se na tem prostoru dogaja 500 let," je dejal.

Sakralno umetnost je zbranim podrobneje približal dr. filozofije Edi Kovač, ustvarjalce, med katerimi sta bila poleg slikarjev še kiparka in fotograf, pa je predstavila Nives Marvin, ki je tudi pripomogla pri nastanku kataloga razstave in poudarila: "Vsak od njih je samostanu daroval dve svoji deli, ki so zametek smele namere, da tu nastane stalna zbirka sodobne sakralne umetnosti, edine tovrstne pri nas." Na otvoritvi so prikazali multivizijo o delavnici, ki jo je naredil Ubald Trnkoczy.

V prostorih samostana so ob sodelovanju umetnostne zgodovinarke Nives Marvin v enotedenskem druženju ustvarjali Klementina Golija, Klavdij Tutta, Nikolaj Masukov, Janko Orač, Matej Metlikovič, Darko Slavec, Ubald Trnkoczy, Mira Ličen Krmpotič, Fulvia Zudič, Katja Smerdu, Hrvoje Marko Peruzovič, Valentin Oman in Kari Vouk.

Program praznovanja petstoletnice Marijinega prikazanja v Strunjanu

Nedelja, 12. avgusta:

18.30 – odhod Milostne podobe strunjanske Marije s pomola v Strunjanu.

19.00 – prihod v Piran, sprejem na pomolu in procesija do cerkve sv. Jurija, med procesijo ljudsko petje Marijinih pesmi, podobo nosijo piranski gasilci.

19.30 – maša v cerkvi sv. Jurija, po maši pete litanije Matere Božje.

21.00 – koncert vokalne skupine »Krila« v Pastoralno kulturnem centru »Georgios« (Župnijski vrt), vstop prost.

Ponedeljek, 13. avgusta

Čez dan molitev pred strunjansko Marijo v cerkvi sv. Jurija.

19.30 – maša v cerkvi sv. Jurija.

21.00 – koncert »Ave Maris Stella« (obalni komorni orkester z združenimi zbori pod vodstvom Patrika Grebla), solist Zdravko Pleše (na Tartinijevi violini) v cerkvi sv. Jurija, vstop prost.

Torek, 14. avgusta:

Čez dan molitev pred strunjansko Marijo v cerkvi sv. Jurija.

17.00 – začetek procesije v cerkvi sv. Jurija – vodi koprski škof dr. Jurij Bizjak, Milostno podobo strunjanske Marije nosijo piranski gasilci, procesijo spremlja pihalna godba iz Marezig.

17.30 – vkrcavanje romarjev na barke v piranskem pristanišču.

18.00 – Z molitvijo rožnega venca pričakujemo Marijo – pred cerkvijo v Strunjanu.

18.30 -  AKADEMIJA v čast Mariji od prikazanja. Sodelujejo združeni cerkveni pevski zbori, organist Matej Lazar,  gledališki igralec Pavle Ravnohrib, Rožana Špeh.

18.30 – prihod v Strunjan (na obali pričaka procesijo Pihalna godba iz Šentjerneja), procesija do strunjanske cerkve.

19.30 – slovesna maša ob 500-letnici prikazanja in 100-letnici kronanja – vodi ljubljanski nadškof in metropolit msgr. dr. Anton Stres, ob somaševanju škofov in duhovnikov.

21.00 – procesija z lučkami do strunjanskega križa.

Sreda, 15. avgusta: Marijino vnebovzetje.

Deli novico: