V Slovenijo še vedno večinoma zaradi zaposlitve

Lani se je v Slovenijo priselilo 14.083 prebivalcev oz. 8,6 odstotka manj kot leta 2010. Od tega je bilo 10.765 tujih in 3318 slovenskih državljanov. Statistični podatki kažejo, da se tujci že vse od leta 2005 naprej v Slovenijo priseljujejo zaradi zaposlitve.

Delež tujih državljanov med vsem priseljenimi je od leta 2005 vedno presegal 60 odstotkov, le leta 2011 se je zmanjšal pod polovico, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Večina jih je iz nekdanje skupne države

Drugo največjo skupino tujih državljanov med priseljenimi v Slovenijo so sestavljali tisti, ki so se priselili zato, da bi se pridružili svoji družini. Najpogosteje se zaposlenemu tujcu pridružijo njegovi ožji družinski člani, teh oseb pa je bilo lani 4304.

Tistih, ki so se priselili zaradi študija, je bilo lani še enkrat toliko kot leta 2010, namreč 437. Večina teh študentov (62 odstotkov) je prišla iz držav nekdanje Jugoslavije, največ iz Hrvaške.

Leta 2011 se je iz Slovenije odselilo 12.024 prebivalcev, od tega 4679 državljanov Slovenije in 7345 tujih državljanov. Vsak enajsti odseljeni prebivalec je bil mlajši od 15 let, kar kaže, da so se iz Slovenije odselile tudi družine, ugotavljajo na statističnem uradu.

Večina v letu 2011 odseljenih državljanov Slovenije je odjavila svoje prebivališče, in sicer je bilo takšnih 4122 oseb oz. 88,1 odstotka. Osnovnošolsko ali nižjo stopnjo izobrazbe je imel vsak peti, višje- ali visokošolsko izobrazbo vsak četrti, približno vsak drugi pa je imel srednješolsko izobrazbo.

Iščejo predvsem boljši zaslužek

Začasno, in sicer za najmanj eno leto, je odšlo v tujino 557 oz. 11,9 odstotka odseljenih državljanov Slovenije, od tega jih je bilo 390 starih od 25 do 64 let. Večina ljudi te starosti z višje- ali visokošolsko izobrazbo se je odselila v države članice EU, največ v Belgijo, Veliko Britanijo, Nemčijo in Avstrijo.

Med državljani Slovenije, starimi od 25 do 64 let, je bilo več kot pol takih, ki so bili pred izselitvijo v Sloveniji zaposleni, in sicer večinoma v predelovalnih dejavnostih ter v dejavnosti trgovine, vzdrževanja in popravila motornih vozil. Največ jih je opravljalo delo strokovnjakov in tehnikov ter drugih strokovnih sodelavcev.

Večina v letu 2011 odseljenih tujih državljanov se je vrnila v državo svojega prvega prebivališča. Izmed teh se jih je skoraj tri četrtine odselilo v eno od držav nekdanje Jugoslavije, najpogosteje v BiH. Skoraj vsi tuji državljani, odseljeni v države nekdanje Jugoslavije, so imeli srednješolsko ali nižjo stopnjo izobrazbe.

Več iz rubrike Gospdarstvo:

Povprečno slovensko gospodinjstvo ima v uporabi dva do tri mobilnike

V veljavi davek na položnice; prvi obračun za april

Dokončna poglobitev obale na kontejnerskem terminalu v letu 2013

Deli novico: