Potem ko ne levica ne desnica iz volitev nista izšli kot absolutni zmagovalki, italijansko politiko čaka težko oblikovanje koalicije, ki bi omogočilo vladanje. Silvio Berlusconi je levici že ponudil zavezništvo, vrh Demokratske stranke se bo sestal danes, v gibanju Pez zvezd pa morebitni veliki koaliciji napovedujejo kratko življenje.
Vodja gibanja Beppe Grillo je v svojem blogu napovedal, da bodo ovirali delovanje morebitne koalicije Demokratske stranke in Berlusconijevega Ljudstva svobode. Takšni veliki koaliciji napoveduje vsega sedem, osem mesecev življenja, ki pa da bo katastrofalno.
Ponovna predaja oblasti Berlusconiju, ki je pomagal pokopati državo, je po njegovem mnenju kriminalno dejanje proti celotni galaksiji. V njegovem gibanju se bodo zato zavzemali za čimprejšnji odvzem plač in pokojnin tistim, ki so se okoristili na račun krize in ki jim neoperativnost države koristi.
O prihodnjih potezah bo Demokratska stranka Piera Luigija Bersanija, ki je prejela nagrado absolutne večine v poslanski zbornici, odločala na današnjem srečanju.
Podpredsednica stranke Marina Sereni je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa dejala, da ne bodo šli v koalicijo z Berlusconijem, ki je odgovoren za katastrofo, v kateri se je znašla Italija. Bersani naj bi, tako Serenijeva, predstavil ponudbo, ki vključuje gibanje Pet zvezd.
Na drugi strani je predsednica senatorjev stranke Anna Finocchiaro ocenila, da velika koalicija ni mogoča, ker imajo z njo že slabe izkušnje, prav tako pa ne računajo na podporo gibanja Pet zvezd. Meni, da bi bilo mogoče vladati tudi z neke vrste manjšinsko vlado, ki bi predstavila program konkretnih reform.
Tudi iz koalicijske partnerke Levica, ekologija in svoboda je slišati ocene, da povezovanje z Berlusconijem ni mogoče. "To bi bilo kot objem smrti," je dejala članica stranke Monica Frassoni, ki je Grillovemu gibanju hkrati sporočila, da jim položaj najmočnejše stranke nalaga tudi obveznosti.
V skrajno levi stranki Nichia Vendole so očitno precej naklonjeni zavezništvu z Grillom, kar je dal vedeti tudi Vendola sam, ko je ocenil, da brez sodelovanja z gibanjem ne bo šlo in da se je z Grillom mogoče plodno pogovarjati o vseh temah.
Zavezništvo Bersanija z Mariom Montijem je že odpisano, saj je Montijeva sredinska koalicija v senatu dobila premalo sedežev, da bi lahko zagotovila absolutno večino, prav tako pa so takšnemu sodelovanju že od vsega začetka nenaklonjeni v stranki Vendole.
Bersaniju tako za sestavljanje vlade ostaneta Berlusconi in Grillo, česar se v obeh strankah dobro zavedajo. Prvi preizkus za Bersanijevo vladajočo koalicijo bo že izbira predsednika senata, nato pa tudi ob volitvah novega predsednika republike.
Analitiki ugibajo o treh možnih scenarijih; da se bo Bersani odpovedal sestavi vlade, ker ne bo uspel zagotoviti večinske podpore, da se bo povezal z Grillom ali pa z Berlusconijem.
Povsem mogoče pa je tudi, da bosta morala Demokratska stranka in Ljudstvo svobode najti nekega tretjega premierskega kandidata, ki bo sposoben povezati oba pola.
Ne eni ne drugi stranki se na nove volitve ne mudi, saj bi utegnilo gibanje Pet zvezd na ponovnih predčasnih volitvah unovčiti uspeh na sedanjih in dobiti še več podpore.
Da bi se v Italijo vrnila nova tehnična vlada, analitiki dvomijo; ob morebitnem Bersanijevem neuspehu bo potrebno poiskati drugega političnega mandatarja, piše osrednji italijanski finančni časnik Il Sole 24 Ore.
Sorodne vsebine:
O usodi Italije odloča Grillo!