Italijanski učenci, dijaki in študenti so se včeraj v znamenje protesta proti varčevanju v izobraževanju odpravili na ulice več italijanskih mest. Med drugim so izpostavili dejstvo, da so se šolnine na italijanskih univerzah v zadnjih desetih letih zvišale za 75 odstotkov.
V Italiji demonstracije proti varčevanju v izobraževanju
Mladi so nezadovoljstvo poleg demonstracij izrazili še z drugimi dogodki, kot so zasedbe prostorov. Med slogani, ki so jih napisali na plakate, sta tudi: "Roke stran od javnega izobraževalnega sistema!" ter "Branimo našo prihodnost!"
Po navedbah demonstrantov je Italija med tistimi evropskimi državami, ki za izobraževanje namenijo najmanj sredstev. Italijanski učitelji so med najslabše plačanimi. Investicije v stavbe izobraževalnih ustanov so že pred nekaj leti usahnile. "Vsaka druga šola ne odgovarja varnostnim standardom," so bili včeraj glasni učenci.
Vlada premiera Maria Montija protestnikom odgovarja, da je varčevanje v izobraževanju v luči krize nujno. Izpostavljajo tudi, da je v Italiji število učencev na posameznega učitelja med najnižjimi na svetu. V Rimu so se sicer v luči demonstracij bali izgredov, zato so poostrili varnostne ukrepe.
Montijeva vlada prav te dni obeležuje prvo leto vladanja. "Brez varčevalne politike vlade danes mogoče ne bi bilo več območja z evrom," so zapisali v včeraj objavljenem sporočilu za javnost, v katerem izpostavljajo dosedanje dosežke. Pravijo tudi, da si je Italija na mednarodni ravni povrnila ugled in je aktivna partnerka ter ena od glavnih igralk pri sprejemanju strateških odločitev v EU.
Sorodne novice:
Organizatorji: Demonstracije so bile uspešne!
Demonstracije minile mirno; pri varovanju sodelovalo 400 policistov
V središču Ljubljane pozivajo proti varčevanju in za socialno državo
"Zagotovo bi lahko naredili še več in morda smo storili tudi nekaj napak," sicer priznavajo v Montijevi ekipi. Več bi tako lahko bilo storjenega za družine z najnižjimi prihodki in za večjo socialno pravičnost. V prihodnje želi vlada okrepiti prav podporo družinam, ki so po njenem mnenju v kriznem času rešitev v stiski za osebe v finančnih težavah. Zahvaljujoč pomembni vlogi družine so Italijani krizo občutili manj kot v drugih državah, na primer v ZDA, še ocenjuje vlada.