Direktor izolske bolnišnice Jani Dernič je danes predstavil sanacijski načrt Splošne bolnišnice Izola. Dernič poudarja pomen energetske sanacije, predstavil pa je tudi zaključek prvega sklopa energetske sanacije bolnišnice.
V bolnišnici Izola so varčni
Energetska sanacija SB Izola je najpomembnejši ukrep sanacije poslovanja izolske bolnišnice, saj je bila v preteklosti neustrezna poraba energentov pomemben vir izgube v poslovanju bolnišnic. S projektom so začeli decembra leta 2010.
Jutri, v četrtek, 13. septembra, bodo prevzeli prvi sklop izvedbe energetske sanacije SB Izola. Izvajalec teh del je bilo podjetje Vege5, ki je bilo izbrano med štirimi ponudbniki na javnem razpisu. "Ta bolnica je kot ladja, ki pluje in ima luknjo, skozi katero teče voda že 30 let," je uvodoma o energetski sanaciji povedal Dernič. "Dobesedno se je metalo denar skozi okno," je še dodal.
Celoten projekt je vreden 9,2 milijona evrov, vrednost do sedaj izvedenih del pa je 2,1 milijona evrov. Od celotnega zneska je 6,2 milijona evrov na razpolago iz evropskih nepovratnih sredstev. SB Izola k projektu sanacije prispeva desetino celotnega zneska, za kar je vzela nov, dolgoročen kredit, preostali del finančnih sredstev pa krije država.
Sam namen energetske sanacije je optimizacija ogrevalnih, hladilnih in kllimatskih sistemov ter energetsko varčne razsvetljave.
Osnovni namen energetske sanacije je tako prihranek energije, ob zaključku projekta vodilni v SB Izola ugotavljajo, da že sedaj porabijo za 15 odstotkov manj energije, po zaključku del pa naj bi se zmanjšala za dodatnih 10 do 15 odstotkov. V prvi sklop del spadajo gradbena dela, zdaj sledi drugi del, pod katerega spadajo strojno instalacijska dela. Z njimi naj bi končali do 25. septembra, v začetku oktobra pa pričakujejo tudi uradno otvoritev prenovljene SB Izola.