Dom upokojencev Izola bo kot kaže čez nekaj let spremenil svojo lokacijo. V načrtu je novogradnja v predelu Jagodja, ki je bila izbrana med tremi lokacijami, kiatere je določilo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v sodelovanju z občino Izola. Vrednost celotne investicije se giblje med osem in deset milijonov evrov. Sedanji direktor Doma upokojencev Izola Ljubo Klanjšček nam je povedal, da novogradnjo lahko pričakujemo v letu 2017.
Upokojenci se selijo na rob mesta?
Z direktorjem doma upokojencev Ljubom Klanjščkom smo se sicer pogovarjali o energetski sanaciji obstoječega doma v Izoli, saj je potrebno večje število objektov ustrezno obnoviti, da bi dosegli energetski prihranek. Poseg naj bi bistveno izboljšal pogoje prebivalcev in povrnil določena sredstva gradnje. Stroški za energetsko sanacijo znašajo 700.000 evrov, od tega bo 80 odstotkov finančnih sredstev zagotovilo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. S Klanjščkom smo načeli pogovor o novi lokaciji, ki bi bila za starejše občane bolj primerna kot sedanja.
Pismo o nameri je podpisal že bivši župan dr. Tomislav Klokočovnik leta 2010. Ministrstvo je nato določilo tri lokacije v Izoli, ki naj bi bile primerne za tovrstno dejavnost oskrbe starejših občanov. Med možnimi lokacijami je področje pri izolskem pokopališču, ki je zaradi prostorske utesnjenosti neprimerno, druga lokacija je na področju Livad, nasproti neprofitnega bloka, kjer je otežena gradnja zaradi večjega števila kraških jam, najprimernejša lokacija pa je v Jagodju, v bližini naselja vrstnih hiš.
Denar je, OPN-ja ni!
Tam naj bi tako zrasel nov dom upokojencev, ki bo stal blizu trase stare Parenzane, le malo dlje pa je tudi cerkvica in zemljišče v lasti koprske škofije, kjer naj bi uredili tudi park in sprehajališče. Celotna investicija je ocenjena med osem in deset milijonov evrov. Ministrstvo je julija sporočilo, da bi se celo že sedaj našel denar, če bi želeli graditi. V kolikor bi imela Občina Izola pripravljen tudi Občinski prostorski načrt, bi bilo možno pridobiti sredstva od ministrstva celo že leta 2014, a ker so priprave enega izmed temeljnih aktov že dlje časa relativno v zamudi, je bolj realno pričakovati postavitev temeljnega kamna nove stavbe šele v letu 2017.
Ni pa to edina sprememba, ki se obeta v povezavi z domom za starejše občane. V skladu z normativi naj bi namreč v naslednjem obdobju dveh let zmanjšali število postelj v izolskem domu na 150, pri tem ne bo več štiriposteljnih sob, temveč le dvoposteljne in troposteljne. Pred krizo so se soočali s pomanjkanjem kapacitet, sedaj pa ugotavljajo, da je po Sloveniji veliko postelj praznih. Tako bo večina domov omejila svoje kapacitete in izboljšala nivo, nekateri pa bodo uvedeli celo nadstandard.