O političnem dogajanju v Sloveniji po očitkih, ki jih je na račun premiera Janeza Janše in vodje največje opozicijske stranke Zorana Jankovića, v torek izrekla komisija za preprečevanje korupcije (KPK), so se v sredo in danes razpisali tudi nekateri mediji v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem.
Tuji mediji: "Janša se je znašel v precejšnjih težavah"
Kot danes piše avstrijska tiskovna agencija APA, tako premier Janez Janša kot vodja največje opozicijske stranke Zoran Janković po hudih očitkih korupcije ostajata "trdno v sedlu". Kljub temu vladna kriza, ki jo je sprožilo poročilo KPK še vedno traja.
Odnosi znotraj koalicije naj bi se zaostrili predvsem zaradi vztrajanja Državljanske liste Gregorja Viranta, da morata tako Janša kot Janković odstopiti. Opazovalci po pisanju APA ocenjujejo, da je šel Virant tokrat s kritiko na račun premiera tako daleč, da je ne bo mogel tako kot v preteklosti vzeti nazaj.
Kot piše avstrijski dnevnik Der Standard, nezaupanje v premiera, čeprav bolj zadržano, prihaja tudi od koalicijskih partneric DeSUS in SLS. Za Janšo se je postavila le NSi, ugotavljata tako Der Standard kot APA. A medtem ko bi se dalo DeSUS še kako pomiriti, naj bi si DL obetala dobre možnosti pri morebitnih predčasnih volitvah.
APA sicer predčasne volitve omenja kot najmanj zaželeno možnost po morebitnem padcu vlade, dnevnik Die Presse pa piše, da se o njih v Ljubljani že ugiba. Nezadovoljni koalicijski partnerici naj si namreč ne bi želeli zbliževanja z "nič manj diskreditiranim" Jankovićem.
Kot naslednika Janše, če se temu ne bi uspelo obdržati na vrhu, Die Presse omenja Milana Zvera. Na predčasnih volitvah pa naj bi si največ obetala SD. Njihov morebiten partner pa bi bila lahko Virantova DL.
Predsednica Slovenskega politološkega društva Cirila Toplak je medtem za Der Standard menila, da bi v primeru odstopa najbrž prišlo do tehnične vlade. Die Presse poleg tega ugiba, da bi lahko novi protesti vodili v nove odstope, Der Standard pa meni, da se bodo protesti spričo političnega dogajanja vnovič razvneli. O poročilu komisije za preprečevanje korupcije so poročali tudi nekateri italijanski mediji. Časnik Il Piccolo je poročal, da se je premier Janša po objavi poročila komisije znašel v precejšnjih težavah. Ugotavlja, da je iz koalicije mogoče zaznati močne signale neenotnosti. Napad, tako časnik, je začel Gregor Virant, ki je Janšo in tudi Jankovića pozval k odstopu.
Na spletnih straneh zasebne televizije dolgoletnega italijanskega premierja Silvia Berlusconija Mediaset so poročali, da Janša kljub obtožbam korupcije ostaja na položaju predsednika vlade. Navajajo rezultate glasovanja sveta stranke SDS, ki je Janši izrekel skoraj enotno podporo.
O očitkih komisije za preprečevanje korupcije se je danes razpisal tudi zagrebški Jutarnji list, ki navaja podrobnosti ugotovitev komisije.
"Obstaja več dejstev v dokumentu komisije, iz katerih je možno sklepati, da je, za razliko od ostalih državljanov, ki plačajo preko računov in kartic, Janša precej starokopiten in zadeve pogosto plačuje z gotovino," je za zagrebški časnik ocenil urednik Sobotne priloge Dela Ali Žerdin.
Jutarnji list poudarja, da tako Janša kot Janković zavračata vse navedbe KPK ter izpostavlja močno razgretost politične situacije v Sloveniji.
Sorodne vsebine: