Svetovna gospodarska kriza se je začela s pokom (pre)napihnjenega nepremičninskega balona v ZDA. In ravno trg nepremičnin je kot panoga v sedanji krizi hudo nastradal. Podobna zgodba se je zgodila tudi pri nas. Veliko se je gradilo, še več kupovalo, banke so odobravale kredite, cene nepremičnin pa so zato letele v nebo. A tudi pri nas se je s prihodom krize pravljica zaključila.
Danes je trg, ki je bil pred krizo eden od najbolj dejavnih in najbolj perspektivnih, le še bleda senca tistega, kar se je dogajalo pred petimi leti. Ljudje si ne upajo več tvegati z nakupom nepremičnine, banke, ki jim kronično primanjkuje kapitala in imajo v lasti vse več zaseženih stanovanj, pa so pogoje za stanovanjske kredite zelo zaostrile.
Vse to je botrovalo skorajšnjemu mrku, čeprav strokovnjaki pravijo, da je morda prikazana slika le nekoliko preveč črna. "Res je, da se kriza pozna, trgovanja je manj, vendar je še," pravi Sara Halik iz nepremičninske agencije Fidata.
Trguje se sicer predvsem z nepremičninami nižje vrednosti, se pravi stanovanji do cene 200 tisoč evrov, karkoli nad to ceno pa večinoma stagnira. "Luksuzne hiše in luksuzna stanovanja se prodajajo precej težje kot pred nastopom krize. Tovrstne nepremičnine so zanimive predvsem za tuje kupce. V zadnjem času beležimo veliko kupcev iz Rusije," še dodaja Halikova.
Sicer pa je profil kupcev zelo podoben kot pred krizo, gre torej za tiste, ki si večinoma ustvarjajo svoj prvi dom in s tem namenom tudi kupujejo nepremičnine.
Več iz rubrike Pod lupo:
Najbolj brano: Infarkt, Danilo, vinjete