Vsaki tretji starš na Hrvaškem je v zadnjem tednu najmanj enkrat udaril svojega triletnega otroka, štiri petine pa jih je na otroke kričalo, ne glede na to, ali so storili kaj slabega ali ne, je pokazala Unicefova raziskava. Dobrih 12 odstotkov staršev meni, da je pretepanje otrok del kakovostne vzgoje.
Slaba petina anketirancev na Hrvaškem ni prepričana, ali je treba občasno udariti otroka, medtem ko pet odstotkov staršev nima nobenih zadržkov in tepejo otroke, tudi mlajše od šestih mesecev. Fizično kaznovanje otrok je sicer na Hrvaškem prepovedano z zakonom.
Obenem več kot polovica hrvaških staršev svojim otrokom vsak dan bere slikanice. Le pet odstotkov jih v zadnjem tednu tega ni počelo niti niso svojim otrokom zapeli ali z njimi risali, je še pokazala raziskava, ki so jo za Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) izvedli med 1700 hrvaškimi starši.
Voditeljica raziskave, psihologinja Ninoslava Pećnik z zagrebške pravne fakultete opozarja, da so fizičnemu kaznovanju otrok bolj naklonjeni starši z nižjo izobrazbo in z nižjim družbeno-ekonomskim položajem, kot tudi starši z večjim številom otrok, zlasti v Slavoniji in Dalmaciji.
Pećnikova opozarja, da je starševskega nasilja nad otroki zagotovo več, saj vsi anketiranci niso odkrito priznali, da fizično kaznujejo otroke, poroča današnji Jutarnji list. Kot je poudarila, sta dve tretjini staršev priznali, da bi potrebovali strokovno pomoč, da bi se izognili znašanju nad otroki zaradi lastnega nezadovoljstva ali izčrpanosti.
Starši pogrešajo tudi več vrtcev in bolj prilagojene javne prostore za otroke, vsebine za prosti čas, ko so z otroci, kakovostnejše otroške televizijske oddaje, kot tudi kakovostnejše zdravstveno varstvo otrok ter prostore za srečanja in druženje staršev.
Ko so starše vprašali, kaj bi jim najbolj pomagalo pri boljši skrbi za otroke, so bili odgovori pričakovani glede na ekonomsko krizo v državi: višja plača, cenejša oprema za otroke, zanesljivejša služba in nižje obresti za posojila.
Petina staršev je dejala, da se komaj preživljajo iz meseca v mesec, 36 odstotkov jih ima občasne finančne težave, slaba tretjina jih ima dovolj denarja za mesečne stroške, 12 odstotkov pa jih nekaj denarja lahko privarčuje, je še pokazala raziskava.
Sorodne vsebine: