Ministrstvo za zdravje bo kljub menjavi vlade ostalo pod istim vodstvom. Specialist urologije in sodni izvedenec za področje kirurgije Tomaž Gantarnamerava nadaljevati s programom, ki ga je začel pred letom dni. Najprej se bo moral spoprijeti s stabilizacijo zdravstvene blagajne, kmalu naj bi sledila tudi predstavitev zdravstvene reforme.
Ministrstvo za zdravje bo kljub menjavi vlade ostalo pod istim vodstvom. Specialist urologije in sodni izvedenec za področje kirurgije Tomaž Gantar namerava nadaljevati s programom, ki ga je začel pred letom dni. Najprej se bo moral spoprijeti s stabilizacijo zdravstvene blagajne, kmalu naj bi sledila tudi predstavitev zdravstvene reforme.
Gantar bo v četrtek dopolnil 53 let. Leta 1987 je diplomiral na Medicinski fakulteti v Ljubljani, specialistični izpit iz urologije pa je opravil leta 1994. Leto kasneje je postal tudi sodni izvedenec za področje kirurgije.
Od leta 1988 je redno zaposlen v Splošni bolnišnici Izola, leta 1999 je bil imenovan za v. d. direktorja Splošne bolnišnice Izola, leto kasneje pa za poslovnega direktorja omenjene bolnišnice. Mandat je redno zaključil v letu 2004.
Njegovo delo v bolnišnici je zaznamovala tudi obtožba na račun napačnega predpisovanja zdravila eritropoetin v letih 1999-2001, pri čemer so Gantarju očitali napeljevanja h goljufiji, a ga je senat okrožnega sodišča v Kopru leta 2010 oprostil obtožb.
Od leta 2002 do 2004 je bil občinski svetnik v Mestni občini Koper, nato pa je med leti 2006 in 2010 kot župan vodil občino Piran. Na župansko mesto se je zavihtel kot predsednik stranke Piran je naš, po vzoru stranke Koper je naš koprskega župana Borisa Popoviča, s katerim sta bila politična zaveznika in sodelavca.
Pred zadnjimi državnozborskimi volitvami sta se njuni politični poti razšli. Popovičeva stranka Avion je prispevala kandidate za poslance na listi SDS, medtem ko je Gantar kandidiral na listi DeSUS, a v parlament ni prišel.
Je pa bil imenovan za ministra za zdravje v drugi vladi Janeza Janše in na tem mestu ostaja tudi po menjavi vlade. Glede na predstavitev na matičnem parlamentarnem odboru bo nadaljeval s programom, ki ga je začel pred letom dni. Gantarjev začetek dela na mestu ministra je zaznamovalo predvsem iskanje rešitev za stabilizacijo poslovanja zdravstvene blagajne, enaka naloga ga bo čakala tudi letos.
Prihodnost slovenskega zdravstva vidi v javnem zdravstvu, ki je široko dostopno in temelji na solidarnosti ter pravičnosti. Poudarek pa bo dal, kot je zagotovil, krepitvi primarne ravni zdravstvenega varstva in krepitvi javnega zdravja.
Napovedal je tudi sprejetje zdravstvene reforme, del naj bi bil že pripravljen in ga bo ministrstvo predstavilo v bližnji prihodnosti. Je pa nekaj dni pred iztekom mandata predstavil več predlogov novel zakonov - zakona o pacientovih pravicah, zakona o lekarniški dejavnosti, zakona o zdravilih - ter osnutek mreže izvajalcev na primarni ravni.
Sorodne vsebine: