Oceanografska boja Vida pred Piranom je ponedeljek popoldan na globini morja 2,3 metra izmerila 11,8 stopinje Celzija. A najhladnejša zimska meseca šele prihajata, zato je pričakovati, da bo temperatura morja na površini še upadla, menijo strokovnjaki z morske biološke postaje Piran.
Povprečne vrednosti zimskih temperatur morja, ki jih je Vida izmerila na globini 2,3 metra v obdobju od 25. decembra lani do 3. januarja letos so se sicer gibale med 11 in 12,2 stopinje, so pojasnili na postaji.
V obdobju od leta 1993 do leta 2011 pa so se povprečne zimske temperature morja med decembrom in februarjem gibale od 9,08 do 11,32 stopinje, merjeno na globini 0,3 metra.
Glede na to, da zimsko obdobje obsega še januar in februar, ki sta navadno najhladnejša meseca, lahko po navedbah strokovnjakov s Morske biološke postaje Piran - Nacionalnega inštituta za biologijo pričakujemo dodaten upad temperature morja na površini zlasti v februarju. Zato s stališča temperatur ni mogoče zaključiti, da sedanje stanje odstopa od desetletnih povprečij, so še zapisali.
Morje je bilo v jesenskih mesecih sicer manj prosojno. K slabši prosojnosti morske vode so po domnevah strokovnjakov s postaje doprinesli tudi sladkovodni pritoki, sicer pa gre za značilno vsakoletno situacijo, ki se pojavlja v obdobju med novembrom in decembrom.
Sicer pa so bile novembra v našem morju izmerjene najvišje koncentracije klorofila v lanskem letu. Veliko vsebnost fitoplanktona so potrdile tudi laboratorijske analize. Podatki za mesec december še niso analizirani, sicer pa ni zaznati posebnosti, ki bi odstopale od običajnega zimskega stanja fitoplanktona, še dodajajo na postaji.
Sorodne vsebine:
Novoletni skoki v morje v Portorožu z več kot 200 udeleženci