V soboto je bilo v Piranu že četrto srečanje vseh petinštiridesetih skupin Šole zdravja, ki delujejo po celi Sloveniji. Šola se je rodila leta 2007 prav v Piranu in zato se telovadci vanj na vsakoletno množično skupno telovadbo radi vračajo. Letos jih je bilo kar okoli 350 in z njimi so se v sistematičnih vajah, ki jim pravijo 1.000 gibov, kljub zgodnji jutranji uri razmigali tudi župana Pirana ter Domžal Peter Bossman in Toni Dragar, poslanec Gašpar Gašpar Mišič, tam pa je bil ne nazadnje še minister za zdravstvo Tomaž Gantar, ki je pohvalil to vse bolj množično gibanje in poudaril pomen lastne skrbi za zdravje.
Množično jutranjo telovadbo v ritmih glasbe in pod vodstvom duhovnega vodje šole dr. Nikolaja Grishina so telovadci nadaljevali s prijetnim celodnevnim druženjem v Piranu, ob katerem seveda ni šlo brez ogleda mesta in ohladitve ob prav tako rekreativnem plavanju za zdravje. Po grobi oceni je letos telovadilo več »šolarjev zdravja« kot lani, ko jih je bilo okoli 350. »Vsako leto nas je več. Leta 2009 nas je bilo skoraj 200 in takrat je delovalo devet skupin, v letu 2010 nas je bilo 280, v letu 2011 pa nas je bilo okrog 350,« pravi Zdenka Katkić, predsednica društva Šole zdravja, ki ima že preko 1.000 članov.
Pobudnik šole dr. Nikolaj Grishin o Šoli zdravja, ki jo sestavljajo sistematične in skrbno izbrane vaje gibov, pravi: "Telo je sistem, ki deluje po svojih zakonitostih, ki pa jih ne upoštevamo. Zato pride do zdravstvenih težav, zbolimo, zmanjša se nam energija in postajamo depresivni. Kot zdravnik sem opazil, da pisanje receptov ni rešitev, da je potrebno posameznika aktivirati, naučiti, izobraziti, motivirati k samoozdravitvi. Največ lahko sami naredimo za svoje zdravje. Z Ljudsko univerzo v Celju smo pripravili projekt Šola zdravja in smo se prijavili na evropski projekt. Namen je bil izobraziti preprostega človeka, na kakšne načine si lahko pomaga k boljšemu počutju. Škoda je, ker ni več takega prenosa znanj in veščin, ki so jih še naše babice pridobile od svojih babic. Veliko vzrokov je, zakaj ljudje zbolimo. Premalo se gibljemo, preveč jemo, preveč sedimo, ne upoštevamo naravnih zakonov. Vsakodnevno je treba poskrbeti za svoje zdravje. In od tod ideja za projekt Šole zdravja."
Šola zdravja vse to zajema v jutranji telovadbi, ki jo imenujejo »1.000 gibov«. Sestavljena je iz 55 vaj, v katerih udeleženec v skupinski in vodeni telovadbi na prostem razgiba vse sklepe, mišične skupine in aktivira celotno telo.
Na obali telovadijo skupine Piran, Portorož – Meduza, Portorož – ploščad, Lucija, Bernardin, Izola in Sečovlje. Najstarejšo skupino Piran, ki deluje že pet let in telovadi na piranskem pomolu vsako jutro ob 7.30., razen ob dnevih velikih praznikov, vodi Ema Perkovič. O tem pravi: "Na Obali ni prostega dneva, tukaj so turisti, ki prihajajo iz celotne Slovenije in Evrope ter se nam z veseljem pridružijo pri jutranji telovadbi. Zato imamo spominsko knjigo, kjer se beležijo vtisi naših gostov. Seveda so vsi vtisi pozitivni, ljudje se nam zahvaljujejo, čestitajo nam za ta projekt, hvalijo in priporočajo nas naprej svojim sorodnikom, prijateljem, znancem. To je za nas najboljša ocena in ta knjiga nam veliko pomeni. Kmalu bo knjiga vidna na naši spletni strani."
Zbrane je kljub zgodnji jutranji uri pozdravil piranski Župan Peter Bossman, ki je bil na trgu pred občinsko palačo vesel vedre množice iz cele Slovenije. Dejal je, da kot zdravnik ve, kaj danes, ko se življenjska doba podaljšuje, pomenijo zdravje, zdrav način življenja, zdravo prehranjevanje ter skratka zdrav življenjski slog in je zaželel telovadcem, da kar se da uživajo v Piranu.