Čas je, da Slovenija spremeni referendumsko ureditev in s tem okrepi mednarodno verodostojnost, sicer bo prisiljena zaprositi za takšno finančno pomoč, ki jo bo spravila "pod prisilno upravo". Ta pa bi od nje zagotovo terjala niz bolečih ukrepov, pričakovala pa bi tudi spremembo referendumske ureditve, svari finančni minister Janez Šušteršič.
Šušteršič: Referendumi peljejo Slovenijo "pod prisilno upravo"
Na problem "politične blokade" ali "politične obstrukcije" z referendumi so po Šušteršičevih besedah danes na zajtrku finančnih ministrov EU opozorili v evroskupini, Evropski komisiji in tudi Evropski centralni banki. "Referendum na zakon o slabi banki je bil večkrat izpostavljen kot tisto, kar je morda ključen politični problem v Sloveniji v tem trenutku," je povedal minister.
Ob tem je Janez Šušteršič pozval slovenske politične stranke, naj najdejo dovolj razuma in sprejmejo predloge o spremembi referendumske ureditve, ki jih je podala strokovna komisija v državnem zboru. "To bi bila najbolj pomembna stvar, ki jo lahko naredimo v tem trenutku za to, da povečamo svojo mednarodno verodostojnost v to, da bomo tisto, kar napovemo, lahko tudi izpeljali," je poudaril.
Reforme ali evropska trojka?
Prvi test je pokojninska reforma. "Zdaj je čas, da vsi skupaj rečemo, da je tega dovolj in spremenimo ta člen in vsaj za naprej zagotovimo, da blokad ne bo ... Zelo pomembno bo to, kar se bo dogajalo s pokojninsko zakonodajo. Pomembno je, da na to reformo ne pade zahteva po referendumu. To je najpomembnejša stvar, ki jo v tem tednu v Sloveniji lahko naredimo," je opozoril minister.
Če pa se bo v prihodnjih mesecih izkazalo, da Slovenija ni sposobna reševati svojih problemov, ne bo šlo le za vprašanje, ali potrebuje denar iz evropskih reševalnih mehanizmov, ampak "bo govora o tem, da se nas da pod neko prisilno upravo in da se od nas zahteva, da najprej naredimo veliko še bolj bolečih stvari od teh, ki smo jih letos", je opozoril minister.
"Prav gotovo se bo pričakovala sprememba ureditve glede referenduma, šele potem bi dobili morda posojila za financiranje ne samo bančnega sektorja, ampak sploh tekočih javnih izdatkov. To pa vemo, kaj pomeni," je minister posvaril pred zloglasno trojko, ki Grčiji, Portugalski in Irski narekuje varčevalne ukrepe in reforme, medtem ko ima Španija, ki za zdaj potrebuje le pomoč za banke, drugačno obravnavo.
Več iz rubrike Politika:
Obeta se nam reforma političneg sistema