Ameriška tajna služba je rutinsko prestregla sumljivo pismo za predsednika ZDA Baracka Obamo, ki je bilo zelo podobno pismu, naslovljenemu na konservativnega republikanskega senatorja iz Mississippija Rogerja Wickerja. Pismo senatorju je bilo prepojeno s smrtonosnim ricinom, urad FBI pa je potrdil, da je bilo enako pri pismu Obami.
Obe sumljivi pismi so prestregli v torek. Preiskava, s katero se ukvarjajo FBI, tajna služba in kongresna policija, še poteka. Medtem, ko je ricin v pismu senatorju Wickerju potrjen, je tajna služba glede pisma Obami potrdila le, da je kuverta vsebovala sumljivo snov.
Kasneje je ameriški zvezni preiskovalni urad FBI sporočil, da so preliminarni testi pokazali, da je ricin tudi na pismu, ki je bilo naslovljeno na predsednika ZDA.
Za sklepe je še prezgodaj, vendar dogodki nekoliko spominjajo na leto 2001. Takrat je po terorističnih napadih 11. septembra v ZDA na naslove politikov, novinarjev in znanih osebnosti začelo prihajati veliko pisem z antraksom, ki so zahtevala skupaj 17 žrtev.
Pismi Obami in Wickerju so prestregli le dan po eksploziji dveh bomb na cilju bostonskega maratona, ki sta ubili tri ljudi, več kot 183 pa jih je bilo ranjenih. FBI je sicer danes zatrdil, da "ni nobenih indicev", da bi bila dogodka lahko povezana.
Ricin je zelo strupen naraven protein, ki je človeku nevaren predvsem ob inhaliranju ali injeciranju pod kožo. Ob zaužitju je manj nevaren. Smrtonosna doza za človeka je od 500 mikrogramov do enega miligrama na kilogram telesne teže.
Prvi simptomi se pojavijo štiri do osem ur po zastrupitvi v obliki trebušne gripe, v naslednjih dneh pa odpovejo vsi notranji organi. Zaenkrat protistrup še ni znan, piše na spletni enciklopediji Wikipedia.
Ricin so uporabljali tudi kot bojni strup. Med drugim je bil uporabljen tudi v znanem atentatu na bolgarskega disidenta Georgija Markova v Londonu leta 1978 z orožjem, ki je bilo zakamuflirano v dežnik.
Več iz rubrike Politika:
Bratuškova danes o nujnih ukrepih za izhod iz krize