STROKOVNJAKI SVETUJEJO: Bodite previdni pri uživanju gob!

Zdravje

Vsako leto je največ zastrupitev z gobami v septembru in oktobru, zato strokovnjaki v tem času ponovno svetujejo previdnost pri nabiranju oz. uživanju gob. V Centru za zastrupitve na UKC Ljubljana so v letošnjem septembru doslej obravnavali 14 primerov zastrupitev z gobami ali sumom na to, lani v celem septembru pa 50 primerov.

Število zastrupitev z gobami se iz leta v leto spreminja, saj je to odvisno od gobarske sezone, pa tudi od tega, ali se zastrupi posameznik ali večje število ljudi naenkrat. Največ zastrupitev z gobami je septembra in oktobra, do zastrupitev pa lahko pride tudi izven gobarske sezone, če ljudje jedo strupene vložene ali zmrznjene gobe.

V 24-urni toksikološki službi Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo (Center za zastrupitve) interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so v letošnjem septembru doslej prejeli osem klicev zdravnikov o 14 bolnikih zaradi prebavnih težav po zaužitju gob, na oddelku pa so zaradi zastrupitve z gobami zdravili štiri bolnike.

Nevarna je bila predvsem zamenjava štorovk s smrtno nevarnimi kučmicami, ki vsebujejo amanitin in povzročijo odpoved jeter, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Neustrezna priprava

Ob tem v UKC pojasnjujejo, da se določeno število bolnikov lahko obravnava samo ambulantno. Prebavne težave, kot so slabost, bruhanje in driska, so največkrat posledica zaužitih užitnih gob, ki pa niso bile ustrezno pripravljene. Vzroki za omenjene težave so lahko tudi zaužitje prevelikih količin gob v večernih urah, neustrezno shranjevanje gob, uživanje starih, surovih ali razpadlih gob ter neupoštevanje diete pri ljudeh z obolenji žolčnika, želodca, trebušne slinavke in podobno.

Kot navajajo na UKC, v Sloveniji vsako leto še vedno beležimo en ali več smrtnih primerov zaradi zaužitja strupenih gob ali zaradi zapletov oziroma poslabšanja predhodnih bolezni po zaužitju sicer užitnih gob.

Zdravniki opozarjajo, da se moramo v primeru kakršnih koli težav po zaužitju gob takoj posvetovati z osebnim ali dežurnim zdravnikom. V diagnostičnem postopku pa je med drugim pomemben podatek o času, ki je pretekel od zaužitja gob do prvih znakov zastrupitve. Kot opozarja stroka, moramo biti pozorni zlasti na zastrupitve z gobami, kjer so znaki zastrupitve nastopili po šestih do 24 urah. V teh primerih moramo pomisliti na možnost zastrupitve s smrtno nevarno zeleno mušnico ali njej sorodnimi gobami.

Deli novico: