Vlada je potrdila je združitev Gimnazije Piran in portoroškega pomorskega centra v enovit zavod, kot tudi izolske zdravstvene šole in srednje gostinske. Poiskali smo prve odzive.
Število pedagoškega kadra kljub združevanju ostaja isto
Vlada je potrdila sklep o združitvi Gimnazije Piran in zavoda Pomorski in tehniški izobraževalni center Portorož v zavod Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran in sklep o ustanovitvi tega novega zavoda. Za v. d. ravnatelja zavoda je vlada imenovala Boruta Butinarja.
Združili se bosta tudi Srednja zdravstvena šola Izola in Srednja gostinska in turistična šola Izola v zavod Srednja šola Izola. Za v. d. ravnatelja omenjene šole je vlada imenovala Adelijo Perne. Na vladi ocenjujejo, da bo združitev prinesla "večjo kadrovsko in ekonomsko stabilnost".
Spremembe normativov in manj otrok
"Tako je, ustanovili so nov zavod z združevanjem Srednje gostinske šole in Zdravstvene šole. Naredili smo tudi elaborat, v januarju mesecu moramo konstituirati nove organe. Ne gre sicer za nekaj takega, kar bi vplivalo na naše pedagoško delo. Lokaciji šol ostajata enaki. Do 1. septembra 2013 ostajata dva delovna kolektiva. Mi smo sicer z racionalizacijo pričeli že prej, letošnjega avgusta. Številčno naj bi kader ostal isti, v kolikor se normativi ne bodo spreminjali. Če bodo ostali isti, ne bo spremembe. Kar se pa tiče administrativnih delavcev, pa smo že v začetku leta zmanjšali njihovo število, tudi zaradi upokojevanja. Stanje bo vsaj do septembra ostalo isto, racionalizirali pa smo že prej. Sicer so sedaj malo bolj obremenjeni nekateri sodelavci. Pogovori z ministrstvom sicer potekajo skozi celo leto. Ne spreminja se nič za dijake, ki se bodo lahko vpisovali v iste programe, kot so se do sedaj. Tudi za starše ni strahu, da bi vse to vplivalo na njihove otroke. Seveda si takšnih ukrepov ne bi želeli, vendar časi so pač takšni, kot so," je povedala Adelija Perne.
Lažje bodo sestavili ekipe za nogomet in košarko
"Prehajanja do sedaj ni bilo. Z večjim številom otrok bomo lahko lažje morda sestavili nogometno ali košarkaško ekipo za šolska tekmovanja, na tem prizorišču bomo lahko bolj funkcionalni. Prav tako bomo morda delovali bolje, boljše pokrivali določene vsebine znotraj ene šole. Po kadrovski plati naj ne bi bilo sprememb, v kolikor bodo ostali normativi enaki. V nadaljevanju ne pričakujemo, da bi še kdo odšel v pokoj. Glede na tehnično opremljenost pomorske šole ali dijaškega doma ne pričakujem oziroma ne verjamem, da bi prišlo do odpuščanj hišnikov. Skupno bo računovodstvo, do sedaj je gimnazija imela zunanjo računovodkinjo. Število kadrov naj bi ostalo isto vsaj do septembra in tudi kasneje jaz ne pričakujem sprememb. Programsko se sicer niti ne pokrivamo, vendar so določenimi mednarodni standardi, ki jih moramo izpolnjevati. Povem vam tako, pri nas mora pilot imeti fakulteto, pa vozi mali airbus, ameriški ali angleški pa ima srednjo šolo in vozi boeing 747, to je temeljna razlika. Mi imamo veličino v papirju, oni pa v delu in fukcionalnosti. Tega še dolgo časa ne bomo rešili," se je obregnil ob težave slovenskega šolstva Marijan Tončić, kapitan dolge plovbe, ravnatelj Pomorskega in tehniškega izobraževalnega centra Portorož.
Profesorica, ki želi ostati neimenovana, nam je razložila: "Trenutno se ne bojimo za delovna mesta, saj v kolikor ostanejo normativi enaki, bo število pedagoškega kadra ostalo isto tudi po septembru. Morda je to nujno zlo, v takih hudih ekonomskih časih, kot jih doživljamo. Je pa peščica starejših, ki vidi to kot prenehanje Gimnazije v Piranu, recimo. Potrebe po pedagoškem kadru so že sedaj manjše, zaradi manj številčnih generacij otrok, v kolikor bi zvišali normative, pa se nam nič dobrega ne obeta."
Sorodne vsebine:
Vlada potrdila reorganizacijo kranjskih in primorskih srednjih šol