Pogovarjali smo se s Stefanom Čokom, članom slovenske manjšine v Italiji in pokrajinskim koordinatorjem odborov za tržaško pokrajino predsednika Demokratske stranke Pierluigija Bersanija o izidu primarnih volitev, protestih v Sloveniji in pojavu skrajno desničarskih skupin. Zmotili smo ga ravno pri predstavitvi njegove prve knjige.
Stefan Čok: Zmagal je predstavnik levice, Trst potrebuje nov zagon!
Zaradi protestov in predsedniških volitev smo v Sloveniji le bežno spremljali dvoboj na primarnih volitvah med Bersanijem in Renzijem v Italiji, ki dejansko odloča o novem italijanskem premierju. Nam lahko poveste, kakšne so bile razlike med programoma Bersanija in Renzija, kaj si lahko Italija obeta?
Državnozborske volitve bodo najverjetneje marca. Smernice koalicije so na splošno določene. Ena izmed razlik je bila vsekakor ta, da Bersani zastopa tisti bolj levi del političnega spektra, medtem ko je Renzi pozicioniran bolj na sredino. Glavno načelo Renzijeve kampanje je bilo to, da je potrebna politična prenova z zamenjavo starih kadrov, da je potrebno odpraviti staro generacijo, da je potrebna nova generacija. Bersani pa se je uspel na koncu uveljaviti kot garant te prenove in ob sebi zbral tudi nekaj mladih. V Trstu je Bersani sicer zmagal z veliko večino. Ko so se volitve zaključile, je Renzi takoj priznal poraz. Volitve so se končale v prijateljskem vzdušju, tako da smo predstavniki obeh volilnih štabov ob koncu večera odšli skupaj na pijačo. V celotni severni Italiji je v Trstu Bersani sicer dobil največ glasov.
Kako kot član slovenske manjšine spremljate demonstracije v Sloveniji?
Moram priznati, da sem bil presenečen, ko sem videl določene prizore s protestov v Mariboru. Tega v Sloveniji nismo pričakovali, vendar je to odraz celotne krize, ki pretresa Evropo.
Trst je bil ravno pred tednom dni uvrščen v prvo deseterico po kvaliteti življenja. Hkrati pa so raziskovalci zapisali, da ima premalo mladih in je premalo razvojno naravnan. Kaj menite o tem?
Nedvomno je res, da je manjše število mladih, to kaže tudi uradna statistika. Tudi glede razvoja se strinjam, da mesto potrebuje nov zagon. Kriza je udarila na razne industrije, ki jih imamo v Trstu.
Kaj menite kot član slovenske manjšine o nastanku neonacistične stranke Alba Dorata?
Pojav pove, da obstajajo nacistične skupine v državi, vendar skrajno desničarske skupine so obstajale tudi v preteklosti, sedaj so si nadele le novo ime. Nekih bistvenih novosti tako tukaj ni. Morda gre le za posnemanje nekega tujega fenomena in tako pod novo blagovno znamko bolje tržiti stare obraze.
Več iz rubrike Politika:
Hrvaški tisk: Paradoks slovenskih volitev
Mussomeli o volitvah: Slovenci so se očitno odločili za konec delitev
Valicon: skoraj tretjina Türkovih volivcev iz prvega kroga ostala doma