Predstavniki vladne pogajalske skupine in koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja so se danes prvič po napovedi stavke, ki bo 23. januarja, sešli na pogajanjih. Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič pričakuje odprt in strpen dialog in razumevanje sindikatov, da se v maso plač javnih uslužbencev ne da posegati.
"Vlada je naredila vse, da je primerno uravnotežila proračun, da je zmanjšanje odhodkov primerno porazdelila po celotnem javnem sektorju in o tem se ne moremo pogajati," je ob prihodu na pogajanja dejal Pličanič. Vladna pogajalska skupina in tudi sindikati morajo po ministrovih besedah narediti vse, da najdejo način prilagoditve znižanju mase plač, ki bo čim bolj mehek za javne uslužbence, da se čim bolj izognejo odpuščanju v javnem sektorju.
Kot je dejal Pličanič, od sindikatov pričakuje, da bodo bolj konstruktivni, kot so bili do sedaj, in da bodo tudi sami predlagali, kako vidijo najboljše načine te prilagoditve. Prav v načinu znižanja mase plač je fleksibilnost, ki pa predpostavlja aktivnost obeh strani, da poiščejo takšne načine prilagoditve, ki bodo čim bolj mehki, je poudaril minister. "Za odpuščanje vlada ne rabi soglasja sindikatov, mi si pa ne želimo iti v bolj radikalne korake, pač pa si želimo v sodelovanju s sindikati najti za javne uslužbence bolj sprejemljive načine, kot je odpuščanje," je pojasnil.
Opozoril je, da ima vladna stran ves čas kup predlogov, kako doseči to prilagoditev. Problem je po njegovem mnenju bolj v tem, da se sindikati o tem do zdaj niso želeli pogovarjati z njimi, pač pa trmasto vztrajajo pri rebalansu proračuna. "Vlada še vedno misli, da se tukaj ne da nič narediti. Bili bi nepravični do drugih delov javnega sektorja do drugih segmentov proračunske porabe, če bi zdaj povečevali maso plač in bi bil nekdo drug še bolj prikrajšan, kot že je," je ocenil Pličanič.
Današnji sestanek je po ministrovih besedah "prvi akt v vrsti drugih, ki bodo sledili in so potrebni zato, da najdemo skupno točko, da se stavki izognemo". Aktualnih političnih razmer Pličanič ni želel komentirati.
Na današnja pogajanja so vladno stran povabili sindikati. Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi pričakuje, da bodo najprej izmenjali stališča glede tega, da so pogajanja potrebna in da je treba voditi dialog o vseh vprašanjih, ki so jih odprli v stavkovnih zahtevah. Da bi preklicali stavko, pa bi morali po njegovih besedah doseči sporazum o reševanju stavkovnih zahtev.
Posedi na ministrovo vztrajanje, da se o obsegu znižanja mase za plače ni mogoče pogajati, odgovarja, da bo minister moral najprej povedati, za kakšno znižanje gre, saj to še ni popolnoma jasno. Na navedbe, da vlada za odpuščanje ne potrebuje soglasja sindikatov, pa odgovarja, da naj si minister pogleda zakon o delovnih razmerjih in zakon o javnih uslužbencih. "Vsak delodajalec v Sloveniji, ki načrtuje večja odpuščanja, se je dolžan dogovoriti z zaposlenimi in pripraviti nek načrt," opozarja Posedi.
Glede aktualnih političnih razmer in razhajanj v vladni koaliciji pa Posedi odgovarja, da vlado jemljejo kot delodajalca in da se država ne ustavi, "če nekdo odstopi ali ne". Vedno bo nekdo, ki bo imel pooblastila: "Pričakujem, da bo nekdo v Bruslju zastopal interese Slovenije, torej jih lahko tudi doma".
Predsedniku konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirju Štruklju se zdi vladno stališče, da se še vedno ne pogaja o masi plač, precej nerazumljivo; to je namreč ključni razlog za stavko, saj ima za posledico tako odpuščanja, kot zniževanje plač.
Se lahko zgodi kaj pravljičnega?
"Če vlada ne potrebuje našega soglasja, je to od danes naprej. Vseh dvajset let so bili vedno opravljeni poskusi, da se z javnimi uslužbenci in uslužbenkami najde kompromis v zvezi s plačami za prihodnje proračunsko leto. In je bil tudi praviloma vedno najden," je opozoril. Štukelj sicer meni, da bi bila stavka v primeru morebitnega odstopa vlade nesmiselna. "Če pa bomo imeli vlado z nekaj manj ministri, to samega dejstva ne spremeni. Zato stavka v sredo zagotovo bo, razen če se danes na teh pogajanjih ne bo zgodilo kaj pravljičnega," je še dodal.
Sindikati med drugim zahtevajo ohranitev delovnih mest v javnem sektorju, pogajanja o masi plač ter pogojih dela za letošnje in prihodnje leto. Vlada pa v odgovoru na stavkovne zahteve vztraja, da se o obsegu znižanja mase za plače javnih uslužbencev ni mogoče pogajati, pogajajo se lahko le o načinu zmanjšanja.
Sorodne vsebine:
Janši postavili spomenik pred Cankarjevim domom