Ministrstvo za izobraževanje bo danes v skladu z rokovnikom objavilo razpis za vpis v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2013/2014. Razpis bo prvič izšel samo v elektronski obliki, zato je bilo več časa za usklajevanja o številu vpisnih mest na šolah. Kljub temu pa vse stvari z vsemi šolami niso usklajene.
Pred objavo razpisa na ministrstvu niso želeli govoriti o njegovih podrobnostih. So pa že pred časom napovedali, da bodo zaradi omejitve vpisa na srednje šole, prehoda na novo metodologijo financiranja in varčevalnih ukrepov individualno obravnavali vsako šolo posebej. Gre za šole, pri katerih takšna "zgostitev" ukrepov lahko povzroči težave pri izvedbi pouka ali pa povzroči kadrovske težave in tehnološke viške.
Na ministrstvu za izobraževanje so se zadnja dva tedna vrstili ravnatelji gimnazij, ki jih je ministrstvo decembra nepričakovano obvestilo, da jim bo v razpisu za novo šolsko leto odvzelo kakšen oddelek. Po pisanju sobotnega Dela je obvestila dobilo približno 17 gimnazij.
Kot navaja časnik, ministrstvo namerava letos za gimnazije razpisati 448 mest za novince manj kot lani, češ da je zdaj v prvih letnikih 445 praznih mest razpršenih po skoraj 50 ustanovah. Ob tem na ministrstvu niso želeli vnaprej pojasniti, katerim gimnazijam bo z razpisom odvzelo mesta v prvih letnikih.
V razpisu za šolsko leto 2013/2014 naj bi bilo tako 7186 vpisnih mest za gimnazijce ali 32,5 odstotka vseh mest. Za šolsko leto 2012/2013 jih je bilo 7634 ali 34,7 odstotka vseh. Po prvem krogu vpisa v srednje šole imajo tudi gimnazije še možnost zaprositi za dodatni oddelek. V preteklosti so gimnazije že večkrat dobile dodatna mesta za prvošolce, a pravila pri tem ni.
Nobena šola v šolskem letu 2013/2014 naj ne bi imela več oddelkov kot v letošnjem letu.
Na Ekonomski šoli Ljubljana bodo šele ob objavi razpisa izvedeli, kaj jih čaka v šolskem letu 2013/2014. Po besedah ravnateljice Eve Kardelj Cvetko jim ministrstvo za izobraževanje vse doslej ni pojasnilo, ali bodo v prihodnjem šolskem letu ohranili vpis v prvi letnik ter ostali samostojna šola, ali pa jih vendarle čaka združitev z ekonomsko srednjo šolo na Roški.
Kardelj Cvetkova poudarja, da je takšna negotovost vse do objave razpisa za vpis v srednje šole povsem nerazumljiva. Po njenih besedah gre za neodgovoren odnos ministrstva do dijakov, staršev in učiteljev ter vodstev šol, in nenazadnje tudi do devetošolcev, ki so jim šole predstavljale programe že od novembra lani, niso pa vedele, ali jih pri tem zavajajo ali ne.
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture je konec lanskega leta izrazil nasprotovanje "nepreglednemu, neutemeljenemu in neargumentiranemu združevanju posameznih javnih šol in ukinjanju oddelkov". Argumente ministrstva, da so odločitve posledica varčevanja in upoštevanja vpisnih trendov, pa so v sindikatu označili kot "zelo neprepričljive".
Sorodne vsebine: