Sodni senat koprskega okrožnega sodišča je v procesu v zvezi z nepremičninskimi posli z Luko Koper presodil, da so nekdanji predsednik uprave Luke Robert Časar, nekdanji poslanec Srečko Prijatelj in poslovnež Marjan Mikuž krivi po vseh točkah obtožnice. Časarju so prisodili šest let, Mikužu štiri in Prijatelju tri leta zaporne kazni.
Sodišče je odločilo: Časar, Prijatelj in Mikuž morajo v zapor!
Kronika
Mikužu so prisodili štiri leta in en mesec zaporne kazni. Časarju pa so prisodili tudi prepoved opravljanja funkcij direktorja oziroma člana uprave v gospodarskih družbah.
Predsednica sodnega senata Orjana Trunkl je pojasnila, da je senat sledil predlogu tožilstva, pri Mikužu pa je izhajal iz instituta pravičnega sojenja, od katerega bi se oddaljili, če bi za kaznivo dejanje pomoči pri kaznivem dejanju nedovoljenega sprejemanja daril prisodili milejšo kazen.
Sodnica: Obremenilnih dokazov je ogromno
Trunklova je kot posebej hudo dejanje izpostavila zlorabo položaja v gospodarski družbi, kot je Luka Koper, saj takšno dejanje ogroža vse zaposlene v družbi in širše zaradi pomena Luke ogroža tudi temelj blagostanja celotne države. Kot je dodala, bi sodbo sicer "lahko brala tri ure", toliko je bilo obremenilnega dokaznega materiala.
Okrožna državna tožilka Barbara Milič Rožman je sicer za Časarja zahtevala šest let zapora, za nekdanjega poslanca Prijatelja tri leta, za Mikuža pa dve leti zapora.
Zastopnik Luke Koper kot oškodovanca pa je predlagal, da Časar in Mikuž nerazdelano plačata 1,7 milijona evrov oziroma 522.000 evrov za posla z nepremičninami na Orleški gmajni odnosno z objektom Luna. V tem primeru je sodni senat Luko napotil na civilno pravdo.
Mikuž reagiral sarkastično
Mikuž je bil po sodbi redkobeseden. Na vprašanje, ali bi se še enkrat odločil za sodelovanje s policijo, je odgovoril z besedami: "Itak, zmeraj, do konca življenja", kar je bilo sicer moč razumeti kot sarkastično pripombo. Njegov zagovornik Roman Sevšek je citiral pregovor, da "enkrat teče zajec, drugič lisica".
Časar je ocenil, da ne le ni dokazov, ampak niti indicev za očitana mu kazniva dejanja. Prijatelj je sodišče zapustil prek stranskega izhoda.
Okrožna državna tožilka Milič Rožmanova je pojasnila, da je bila nad izrekom še višje kazni od predlagane za Mikuža sicer nekoliko presenečena. Poudarila je, da po njenem vedenju policija ni Mikužu ničesar obljubila za sodelovanje. Sama ob tem upa, da kazen za Mikuža ne bo predstavljala negativnega signala za tiste, ki bi bili morebiti pripravljeni sodelovati z organi pregona.
Kazni kot zgled
Glavno sporočilo današnje sodbe je po njenem mnenju to, da "nekdo, ki se poda na pot izvrševanja kaznivih dejanj, je prav, da ga tudi čaka kazen".
Nekdanjega poslanca SNS Prijatelja, ki trenutno prestaja štiriletno zaporno kazen, obtožnica bremeni napeljevanja h kaznivemu dejanju nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril. Časar je obtožen zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril, Mikuž pa je obtožen nedovoljenega dajanja daril ter pomoči pri zlorabi položaja in nedovoljenem sprejemanju daril.
Prijatelj naj bi Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb za nakup nepremičnin, v katerih je kupec Luka Koper, posrednik pri prodaji pa Mikuževo podjetje Premik net, ki je bilo deležno štiriodstotne provizije. Pri tem naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od 742.000 evrov, kolikor naj bi Luka Koper plačala Premik netu.
Več iz rubrike Kronika:
Najprej ubil ženo, nato sodil še sebi