V Evropskem parlamentu v Bruslju so danes odprli razstavo Zgodba o soli, ki jo gosti evropska poslanka Romana Jordan. Gre za predstavitev Sečoveljskih solin, ki so po poslankinih besedah ena od zgodb o uspehu v Sloveniji. Ob odprtju razstave je bilo mogoče slišati, da je piranska sol všeč tudi slavnemu kuharju Jamieju Oliverju.
V Evropskem parlamentu predstavljamo "enega najlepših slovenskih naravnih in kulturnih biserov, Krajinskega parka Sečoveljske soline, kjer v sožitju človeka in narave domuje že stoletja dolga tradicija pridelave soli, ki je od srednjega veka pa do danes ustvarila in ohranila edinstveno solinarsko krajino," je v vabilu na odprtje razstave poudarila Jordanova (EPP/SDS).
Soline so po poslankinih besedah ena od zgodb o uspehu v Sloveniji, te pa je treba izpostavljati, saj se Slovenija zadnje čase slika v Evropi predvsem kot problematična država. "Zdi se mi prav, da na evropski ravni pokažemo, da imamo tudi uspešne zgodbe, znanje in izkušnje ter da želimo po poti uspešnega trajnostnega razvoja naprej," je izpostavila.
A soline niso prišle v Bruselj samo poudarit, da lahko "človek in narava hodita tudi z roko v roki, ne le človek pred naravo", kot se je izrazil vodja parka Andrej Sovinc, temveč so prišle Evropski komisiji sporočiti, kako pomembna so evropska sredstva za upravljanje solin, ki so že vse od vstopa Slovenije v EU maja 2004 pod okoljskim programom Natura 2000.
Zato želijo po Sovinčevih besedah opozoriti na nekatere posebnosti upravljanja tega območja pod Naturo 2000 in na nekatere težave, na primer kako težko pridobivajo nekatere projekte zaradi administrativnih preprek, ter obenem spodbuditi EU, naj pomaga pri vzpostavljanju javno-zasebnih partnerstev, ne samo v gospodarstvu, ampak tudi na področju varovanja narave.
Jordanova pa je v povezavi s tem poudarila, da je to, da se pokažejo soline kot primer dobre prakse spodbujanja inovativnosti in odpiranja novih delovnih mest s sinergijo nacionalnih, evropskih in zasebnih vlaganj, še posebej pomembno v trenutku, ko je EU pred sprejetjem večletnega evropskega proračuna za obdobje 2014-2020.
Evropska komisija je po poslankinih besedah pripravila programe za črpanje evropskega denarja v naslednjem finančnem obdobju in projekt solin lahko črpa iz programa Life. A komisija je nekatere stvari pripravila drugače kot prej in niso najboljše za Slovenijo, kar poskušajo v Evropskem parlamentu popraviti, je pri tem opozorila poslanka.
Ena od velikih težav je po besedah Jordanove to, da obstoječi predlog komisije ne predvideva več nacionalnih alokacij, kar za Slovenijo ni dobro. Komisija tega ne želi, češ da bi se morala sredstva iz tega programa dodeljevati izključno po merilu odličnosti, Evropski parlament pa je po poslankinih navedbah to vprašanje razdelilo na dve polovici.
Natura 2000 nikakor ni ovira, je prednost, pa je še poudaril Sovinc. "Zagotavlja namreč visoke standarde ohranjanja narave in to je za nas samo prednost, ker vsak ve, da je sol iz Sečoveljskih solin pridelana v okoljsko res neokrnjenem okolju," je razložil. Na razstavi je bilo mogoče slišati, da je sečoveljska sol všeč tudi verjetno najbolj znanemu kuharju na svetu, Jamieju Oliverju.
Sorodne vsebine:
Terme v solinah odprle svoja vrata
Za zaračunavanje dostopa do vode ni pravnih podlag