Državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj je danes v Bruslju odločno zanikal pisanje nemškega tednika Wirtschaftswoche, da bo morala Slovenija zaprositi za finančno pomoč. "Nismo govorili o tem. Nihče ni odprl tega vprašanja," je poudaril in zatrdil, da prošnja za pomoč ni na dnevnem redu ne v Bruslju ne v Sloveniji.
Slovenija ne potrebuje evropske denarne pomoči
"Sploh ni na mestu, da bi o tem govorili," je še poudaril Šircelj in zatrdil, da so slovenske javne finance stabilne. "Imamo stabilnost javnih financ in imamo načrt A in načrt B, da bomo zagotovili likvidnost in da bo država poravnala vse svoje obveznosti," je poudaril.
Tako se je državni sekretar odzval na pisanje nemškega tednika Wirtschaftswoche, ki se sklicuje na visokega uradnika pri EU, da bo Slovenija morala zaprositi za pomoč, češ da si brez opravilno sposobne vlade ne more izposojati denarja na trgih.
"Potrebe ni"
Na vprašanje, kaj so torej po njegovi oceni razlogi za pisanje nemških časnikov o slovenski prošnji za pomoč, je državni sekretar odgovoril, da razlogov ne vidi. "Od kod te informacije, ne vem. Mislim pa, da seveda takšne informacije niso dobronamerne in da odpirajo neke težave, ki jih v tem trenutku dejansko ni," je poudaril.
"Po pregledu javnih financ v Sloveniji v zadnjih petih dneh, kolikor sem na ministrstvu za finance, vam zagotavljam, da bo Slovenija plačevala vse svoje obveznosti in da glede tega ni nobenega dvoma," je sklenil državni sekretar, ki se je danes v Bruslju udeležil zasedanja finančnih ministrov EU.
Za slabo banko postopki tečejo
Šircelj je v Bruslju komentiral tudi priprave na vzpostavitev slabe banke ter kritike na račun slovenskih načrtov iz Evropske centralne banke (ECB), Evropske komisije in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki so nedavno pricurljale v javnost.
Pojasnil je, da je imel pred prihodom v Bruselj skupaj s predstavniki Banke Slovenije telefonsko konferenco s predstavniki ECB, Evropske komisije in IMF, na kateri so opredelili časovnico in razrešili nekatere vsebinske dileme glede na njihove pripombe.
"Vsi postopki in delo tečejo tako, da bodo podzakonski akti in predpisi in vse ostalo pripravljeno v najkrajšem možnem času s čim večjim možnim soglasjem," je zatrdil državni sekretar in pozdravil kooperativnost vseh institucij.
Več iz rubrike Gospodarstvo:
Petrol od Istrabenza kupil družbo Instalacije