Današnja skupščina Luke Koper, ki je bila pod velikim vprašanjem, je na koncu vendarle bila izpeljana. Sicer ne brez zapletov, na koncu pa je bilo jasno, da ne prinaša nikakršnih sprememb. Nadzorniki ostajajo isti, izglasovan pa je bil sklep z zahtevo po reviziji, za katerega je notarka dejala, da je protizakonit.
Skupščina, ki je bila napovedana ob 13. uri, je bila sprva prestavljena za eno uro, ker je bila udeležba prenizka (manj kot 30 odstotkov kapitala). Čez uro se je sicer še nekoliko znižala, vendar jo je bilo mogoče izpeljati. Tako je o vsem odločala le dobra četrtina kapitala (2,74 odstotka), ker je manjkal sklicatelj in največji lastnik, to je država.
Na sliki od leve proti desni: Prvi nadzornik Luke Janez Požar, v. d. predsednika uprave Bojan Brank in Tomaž Može, direktor Primorske gospodarske zbornice.
Čeprav je bilo še včeraj veliko korespondence med SOD-om in upravo Luke, s katero so si izmenjavali dopise ministrstva za infrastrukturo in prostor, jasnega naročila, naj se skupščina prekliče, ni bilo. Delničarji so glasovali o predlogu za zamenjavo nadzornikov, ki pa je z veliko večino padel. Presenetljivo pa je bil izglasovan predlog sklepa, ki zahteva revizijo poslov družbe med leti 2007 in 2011. Za slednjega je sicer notarka Nana Povšič Ružič dejala, da je neveljaven. Večina se je tako vzdržala, za je bil le SOD, kar je zadostovalo za izglasovanje.
Rajko Stankovič, predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev, je že napovedal izpodboj sklepa. Sporno je namreč to, da naj bi nadzorni svet sam imenoval revizorje, ki naj bi potem ta isti nadzorni svet tudi pregledali. Praksa je, da revizorje izbere sama skupščina. Zapletlo pa se je tudi pri obdobju preverjanja poslov, saj se ti lahko po Zakonu o gospodarskih družbah pregledujejo za največ pet let nazaj.
Današnja skupščina tako ne prinaša nobenih novosti. Nadzorniki ostajajo isti, zamenjani bodo na redni skupščini, ki bo julija. V tem kratkem obdobju ne gre pričakovati, da bi nadzorniki v sedanji postavitvi poskali oziroma imenovali novo upravo. Kot je že pred časom povedal njihov predsednik Janez Požar, bi bilo bolje, da to naredijo njihovi nasledniki.
Po sami skuppščini pa je bilo slišati, da je bila to zgolj farsa ter da se država vede skrajno neodgovorno in brez vsakršne strategije.
Več iz rubrike Gospodarstvo:
GZS proti objavi seznama davčnih dolžnikov